scop nedir

SCOP Nedir? Klima Sezonsal Verimlilik Değeri Neyi İfade Eder?

SCOP = İngilizce “Seasonal Coefficient Of Performance” ifadesinin baş harflerinden oluşan kısaltmadır. Klimaların verimli olup olmadığını anlamak için kullanılan performans katsayısıdır. Bir klimada bu değer ne kadar yüksekse klimanın da o kadar verimli olduğu anlamı çıkar. SCOP değeri aynı zamanda performans maliyetini de belirler.

SCOP değeri klimanın 1 birim enerjiyle kaç birim ısı değeri ürettiğini gösterir. Yani değeri 3,0 olan bir klima 1 kw’lık elektrik çekerek 3 kw’lık ısıtma elde etmektedir. Günümüzdeki klimalarda bu değer 3,60 ve üzeri olanlar A enerji sınıfıdır. A enerji sınıfında da bu değeri 3,60’ın üzerine çıkarsa klima o kadar az elektrik harcar ve çok ısıtma sağlar.

SCOP Değerleri

SCOP değerleri klimalarda enerji sınıflandırması yaparken kullanılır. Hem ısıtma hem soğutma performansı dikkate alınan klimalarda ısıtması B olup soğutması A olan klimalar mevcuttur. Bu durum da klimaların A sınıfı olduğu anlamına gelmez. Klima satın almak isteyenlerin klimaların üzerindeki SCOP değerlerine bakmaları gerekir. Isıtmada;

 • 3,60+ A enerji sınıfı
 • 3,40 – 3,60 B enerji sınıfı
 • 3,20 – 3,40 C enerji sınıfı
 • 3,00 – 3,20 D enerji sınıfı
 • 2,80 – 3,00 E enerji sınıfı
 • 2,60 – 2,80 F enerji sınıfı anlamına gelmektedir.

En Çok Satan Mitsubishi Klimalar

 • Mitsubishi, İklimsa güvencesinde, 34.120 Btu/h soğutma ve 38.214 Btu/h ısıtma kapasitesi ile R410A gazla çalışan FDEN 100 VNVF1 inverter, Mitsubishi tavan tipi klima.

  Mitsubishi klima merkezinden alınır. Mitsubishi klima yetkili satış ve servis merkezi. En uygun klima fiyatları.
  İndirim!
 • Mitsubishi’den İklimsa güvencesinde, 34100 Btu/h soğutma ve 38200 Btu/h ısıtma kapasitesi ile çalışan R410A gazlı, A sınıfı FDEN 100 VNXVDF Mitsubishi tavan tipi klima.

  Mitsubishi klima merkezinden alınır. Mitsubishi klima yetkili satış ve servis merkezi. En uygun klima fiyatları.
  İndirim!
 • Mitsubishi Heavy'den, 42.650 Btu/h soğutma kapasitesi ve 47.768 Btu/h ısıtma kapasitesi ile çalışan FDEN 125 VNVF1 inverter R410A gazlı Mitsubishi tavan tipi klima.

  Mitsubishi klima merkezinden alınır. Mitsubishi klima yetkili satış ve servis merkezi. En uygun klima fiyatları.
  İndirim!
 • Mitsubishi’den İklimsa güvencesinde, 42600 Btu/h soğutma ve 47700 Btu/h ısıtma kapasitesi ile çalışan R410A gazlı, A sınıfı FDEN 125 VNXVDF Mitsubishi tavan tipi klima.

  Mitsubishi klima merkezinden alınır. Mitsubishi klima yetkili satış ve servis merkezi. En uygun klima fiyatları.
  İndirim!

Sezona Göre Verimlilik Kriterleri

SCOP değeri olarak da duyduğumuz sezona göre verimlilik kriterleri, klimalarda enerji tüketimini en aza indirmeyi hedefleyen Avrupa Birliği standartlarına göre düzenlenmektedir. Sezonsal verimlilik olarak adlandırılan enerji sınıfları yeni kriterlere göre A+, A++ ve A+++ olmak üzere 3 yeni sınıfı daha içerecek şekilde genişletilmiştir. SEER ve SCOP olarak adlandırılan sezonsal verimlilik değerlerine, yeni ölçümleme yöntemleri ile ulaşılmaktadır.

Klima satın alırken dikkat etmeniz gereken kriterler arasında yer alan SCOP değerleri, eskiden tek bir çalışma noktasındaki hava sıcaklığı göz önüne alınarak geliştirilen klimalarda şimdi yeni sezonsal verimlilik kriterlerine göre geliştirildi. Şu an satılan A sınıfı klimalar ile sezonsal verimlilik değerlerine sahip olan A+++ kategorisine giren bir ürün arasında enerji tüketimi ve dolayısıyla kullanıcının masrafları açısından büyük farklar bulunmaktadır.

Günümüze kadar klimalar EER ve COP değerleri ile kıyaslanmaktaydı. EER, soğutma modundaki verimliliği, COP ısıtma modundaki verimliliği tanımlamaktaydı. Sadece tek bir çalışma noktasına göre hesaplanan bu değerler, ürünün genel performansını tüketiciye anlatmakta yeterli olmuyordu. Yeni SCOP değerleri ve sezonsal verimlilik yönetmeliği sayesinde klimaların verimliliği gerçeğe yakın şekilde ölçülüyor artık.

Mitsubishi Klima

SCOP nedir diye düşünen klima müşterilerine satış danışmanları soğutma ve ısıtma modları için farklı değerler sunuyorlar. Sezonsal Performans Katsayısı (SCOP değeri) farklı iklim şartları için Türkiye, 3 iklim bölgesi ile değerlendiriliyor ve her klimanın üç farklı bölge için de enerji performans katsayıları belirleniyor. Klima satın alırken bulunulan bölgenin iklim şartlarına uygun cihazlar alınmış oluyor. Böylece de klimadan daha fazla verim alınıyor.

Yeni Enerji Verimlilik Sınıfları Ne Anlatıyor?

SCOP değeri ya da sezonsal verimlilik olarak duyacağınız yeni enerji verimlilik sınıfları, çevreye duyarlı, daha az enerji harcayan ürünlerin kullanımını hedeflenmektedir. Ayrıca sezonsal verimlilik kriterlerine göre olmayan ve minimum enerji sınıflarını karşılayamayan ürünlerin piyasaya arzı kısıtlanmaktadır.

Yeni enerji verimlilik sınıfları ve SCOP değerleri uyarınca klima markaları ürünlerini geliştirirken sektördeki en büyük iklimlendirme cihazı markası Mitsubishi, bu markalar arasında başı çekmektedir. Geliştirilen klima teknolojisi ve modelleri sayesinde SCOP değerleri yüksek, yeni yönetmeliğe uygun kriterlere sahip cihazlar üretilmektedir. Siz de evlerinizde ve iş yerlerinizde tüm değerleri A sınıfı ve üzeri olan klimalara sahip olmak istiyorsanız yeni enerji verimlilik sınıfları ve SCOP değerleri hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Sezonsal verimlilik kriterlerini karşılamayan klimaları satın almamalısınız.