bebekler için klima kaç derece olmalı

Bebekler İçin Klima Kaç Derece Olmalı?

Bebeklerin sağlıklı bir şekilde büyümeleri için dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri de bebek odasının sıcaklığıdır. İdeal bebek odası sıcaklığını sağlamak için klimalar kullanılmaktadır. Bebekler için klima kaç derece olmalı ve nasıl kullanılmalı konusu da ailelerin aklına takılan konulardan biridir. Kış ve yaz mevsiminde bebek odasında klima kullanımını bilmeden bebek odasını aşırı ısıtmak ya da soğutmak bebekte çeşitli hastalıklara neden olmaktadır. Bu nedenle bebekler uygun oda sıcaklığında tutulmalı ve ortam ısısına uygun giydirilmelidir.

Bebekler için klima kaç derece olmalı sorunuzu mutlaka klima satın alırken teknisyenlere sorun. Mekanınızın büyüklüğüne ve özelliklerine göre sizlere iklimlendirme haritası çıkarabilirler. Aksi taktirde cihazınızı yanlış kullanabilirsiniz.

Bebeğin odası fazla sıcak olduğunda havadaki nem oranı azalmakta, solunan hava sıcak ve kuru olmaktadır. Buna bağlı olarak da solunum yolu rahatsızlıkları ortaya çıkabilir. Ayrıca aşırı sıcakta bebek sürekli uyumak ister ve yeterince beslenemez. Dolayısıyla bebekler için klima kullanılırken odanın aşırı ısıtılmaması ve nem düzeyinin korunması gerekir.

Klima Sıcaklığı 24 Derecenin Altına Düşürülmemeli!

Bebeklerin oda sıcaklığı kaç derece olmalı sorunuza; sıcaklığın 24 derecenin altında olmaması gerektiğini belirterek cevap verebiliriz. Odanın özelliklerine göre 20 – 24 derece arasındaki sıcaklıklar makul olacaktır. Genel olarak:

  • Yenidoğan bebek odalarında 22 – 24 derece
  • 1 – 6 aylık bebek odalarında 22 – 23 derece
  • 6 aydan büyük bebek odalarında 21 – 22 derece olmalıdır.

Gece bebek odası sıcaklığı kaç derece olmalı derseniz belirttiğimiz sıcaklıklardan 1 – 2 derece düşük olmasını önerebiliriz. Prematüre bebeklerde ise oda ısısını 1 – 2 derece daha yüksek ayarlayabilirsiniz.

Mitsubishi Klima

Yazın Bebek Odası Sıcaklığı

Yazın bebek odası sıcaklığı aşırı derecede düşürülmemelidir. Bebekler için klima kaç derece olmalı önerilerimiz yaz mevsimi için de geçerlidir. Yazın bebek odası sıcaklığı dışarıdaki havanın 8 -10 derece altında olmalıdır. Ancak çocuk odalarında birkaç derece daha fazlası makuldür. Yani dışarıda hava 30 dereceyse bebek odasında 20 derece değil 22 – 23 derece ayarlanmalıdır. Altına düştüğünde bebekler için hastalıklara davetiye çıkarılabilir.

Bebek Odasının Nem Oranı Ne Olmalı?

Yaz aylarında bebek odasın nem oranı kaç derece olmalı sorusunun da cevabı merak edilir. Bebek odasının ideal nem oranı % 50 civarında olmalıdır. Nem oranı % 40’dan az veya % 60’dan fazla olmamalıdır. Bebeğin odası aşırı kuru ise odada nemi artıracak basit önlemler alınmalıdır. Bebek odasında radyatörler üzerine içi su dolu kaplar koymak veya odada bir bardak su bulundurmak yeterli olacaktır.

Bebekler için klima kaç derece olmalı ve nasıl kullanılmalı önerilerimize kulak vererek bebek odalarında sağlıklı iklimlendirme oluşturabilirsiniz. Bebek odası klima modelleri için bizi arayabilirsiniz.