cop nedir

COP ve EER Nedir? Klimalardaki İşlevi Nedir?

Klimalar ısıtma ve soğutma işlevini yerine getirirken elektrik enerjisi harcarlar. Bir klimanın ne kadar verimli olduğunu anlamak için performans katsayısı anlamına gelen COP (Coefficient Of Performance) ve elektrik verimliliği anlamına gelen EER (Energy Efficiency Ratio) değerleri gösterge olarak kullanılır. Özetle; klimadan alınan performansın ödenen paraya (harcanan elektriğe) oranıdır. A, B… gibi enerji sınıflarının referansı bu verimlilik göstergeleridir. Bir klimada bu değerler ne kadar yüksekse klima o kadar verimlidir.

Bu nedenle COP ve EER değeri yüksek klimaları satın almak gerekir. Klimalarından verim almak isteyenlerin bilinçli kullanıcılar olarak cihazlarındaki her değer ve kullanım özelliği hakkında bilgi sahibi olmaları önemlidir.

COP Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Klima satın alacak olanlar genellikle fiyatlarına ve kapasitesine bakarak klima alıyorlar. COP nedir ve ne için kullanılır diye sorsak çoğumuz bilemeyiz. Ancak klima satın alırken COP değeri oldukça önemli bir detaydır.

COP kelimesi “Coefficient of Performance” yani “Performans Katsayısı” anlamına gelen tanımın kısaltmasıdır. Klimanın ısıtma performansı hakkında bize bilgi veren COP değeri, klimanın 1 birim enerjiyle kaç birim ısı değeri ürettiğini ifade etmektedir. Yani COP değeri 3,0 olan bir klima 1 kw’lık elektrik çekerek 3 kw’lık ısıtma elde etmektedir.

Klimanın performans katsayısını belirleyen COP değeri ne kadar yüksekse klimanız o kadar az enerji harcayarak ısıtmayı sağlıyor demektir. Günümüz teknolojisinde üretilen klimalarda COP değeri 3,60 ve üzeri olanlar A enerji sınıfındandır. A enerji sınıfına sahip klimaların COP değeri 3,60’ın ne kadar üzerine çıkarsa klimanız o kadar az elektrik harcayarak çok ısıtma sağlar. Bugün teknolojinin geldiği noktada en yüksek COP değerine sahip ısı pompaları 6,80’e kadar COP değerine ulaşabilmektedir.

Dolayısıyla aldığınız klimanın az elektrik tüketmesini ve yüksek verim sağlamasını istiyorsanız mümkün olduğunca yüksek değerdeki COP değerlerini tercih etmelisiniz.

EER Nedir? Ne İçin Kullanılır?

COP değerini anladık, peki EER nedir? EER kelimesi “Energy Efficiency Ratio” yani “Enerji Tasarruf Oranı” anlamına gelen tanımın baş harflerinden oluşmuştur. EER değeri klimanın soğutma verimliliğini gösteren bir değişkendir. EER değeri de aynı COP değeri gibi ne kadar yüksek ise klimanız o kadar az enerji harcayarak soğutma yapacaktır. Klimasından yüksek soğutma verimi almak isteyenlerin 3,20 ve üzeri EER değerine sahip klimaları tercih etmesi gerekir. 3,20 EER değerine sahip klimalar A enerji sınıfı olarak değerlendirilir.

Mitsubishi Klima

Eer nedir diyen klima müşterilerine satış danışmanları Eer değeri en yüksek klima modellerini önermektedir. EER değeri 3,20’nin ne kadar üzerinde ise klimanın elektrik maliyeti o kadar düşer ve soğutma verimliliği yükselir.

EER hesaplama ve COP değeri ayrı ayrı değerlendirilmelidir. Isıtma ve soğutma için ayrı ayrı hesaplanan enerji sınıfları klimanın performansını değerlendirmenizi sağlar. Klimanın ısıtması A enerji iken soğutması B enerji sınıfı olabilir. Bu nedenle klima alırken EER ve COP değerlerinin her ikisinin de A olmasına dikkat edin. Klima satış danışmanları bu konuda sizi yanıltabilirler. Ürünün değer grafiğini görmek isteyin.

EER Değeri Nasıl Hesaplanır?

EER hesaplama nasıl yapılır sorunuza basit bir örnek vererek klima satın alırken sizlere yardımcı olabiliriz. EER değeri bildiğiniz üzere klimanın 1 birim enerjiyle kaç birim ısı değeri ürettiğini ifade eder. EER hesaplamak için cihaz kapasitesini enerji tüketimine bölmeniz gerekir.

Örneğin: klima kapasitesini 24.000 Btu, 7.1kW saatlik enerji tüketimi 2,9kW olarak kabul edersek EER değeri 7.1/2.9 = 2.45 olarak karşımıza çıkar.  Daha basit bir örnekle EER değeri 3,0 olan bir klima 1 kw’lık elektrik çekerek 3 kw’lık soğutma elde eder.

COP ve EER Değerlerine Göre Enerji Sınıfları

COP ve EER nedir, klimalarda neden önemlidir görmüş olduk. Peki COP değeri en yüksek klima ya da EER değeri en iyi olan cihazlar hangileri biliyor muyuz? COP ve EER değerlerine göre enerji sınıfları şöyle:

Isıtmada COP Değeri

 • 3,60+ A Enerji Sınıfı
 • 3,40 – 3,60 B Enerji Sınıfı
 • 3,20 – 3,40 C Enerji Sınıfı
 • 3,00 – 3,20 D Enerji Sınıfı
 • 2,80 – 3,00 E Enerji Sınıfı
 • 2,60 – 2,80 F Enerji Sınıfı

Soğutmada EER Değeri

 • 3,20+ A Enerji Sınıfı
 • 3,00 – 3,20 B Enerji Sınıfı
 • 2,80 – 3,00 C Enerji Sınıfı
 • 2,60 – 2,80 D Enerji Sınıfı
 • 2,40 – 2,60 E Enerji Sınıfı
 • 2,20 – 2,40 F Enerji Sınıfı

COP ve EER değeri hakkında klima ustası kadar bilgi sahibi olmanıza gerek yok. Ancak bir müşteri olarak klima alacağınızda nasıl bir performans istediğinizi iyi bilmelisiniz. COP ve EER değerlerinin anlamını bilmek dahi klima satışında yanılmamanızı sağlayacaktır. Tüm değerlerde A sınıfı olan bir klima satın alarak yaşam alanlarınızda istediğiniz konforu yaratmanız mümkün olacaktır.