dba nedir

Db(A) Nedir? Klimalarda Neden Önemlidir?

dB(A) ses seviyesi anlamına gelen “desibel” kelimesinin kısaltmasıdır. Klima satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri de klima ses seviyesidir. Düşük ses seviyesine sahip olan klimaların kullanılması daha avantajlıdır.

Klima ses seviyesi anlamında kullanılan dB(A), uyurken sizi rahatsız etmeyecek düzeyde olmalıdır. 40 dB civarı ses seviyesi rahatsız bir uykuya neden olur. İyi bir uyku için ses seviyesinin 40 dB‘in altında olması gerekir. Özellikle 20 dB(A) değerine kadar düşebilen klima modelleri tercih etmek kullanım açısından kolaylık sağlayacaktır.

dB ile dB(A) Arasındaki Fark Nedir?

Desibel (dB), belirli bir referans güç ya da miktar seviyeye olan oranı belirten genelde ses şiddeti için kullanılan logaritmik ve boyutsuz bir birimdir.

dB(A) ise, uluslararası standartlara uygun (IEC 61672:2003) ses basınç seviyesi ölçümünde kullanılan A Ağırlıklı seviyesini (insan kulağını duyacağı ses seviyesi) belirtir. Yani dB ses ölçümünde geneli, dB(A) ise insan kulağının duyacağı sesleri ifade eder. Klima sektöründe ise dB(A) kullanılır. Cihazın çıkardığı ses insan kulağının duyduğu şekilde ölçülerek belirtilir. Bu durum da satın alma kararlarında etkili olur. Düşük dB(A) klima modelleri her zaman daha çok talep görmektedir. Markalar sahip oldukları sessiz klimalarla müşterilerini kazanmaktadırlar.

Klimalarda dB(A) Önemi ve Olması Gereken Seviye

Klima ses seviyesi insan kulağının duyabileceği en düşük ses seviyesi olarak hesaplanır. Teknolojinin elverdiği kadar sessiz klima üretmeye çalışan markalar, her geçen sene daha iyi modellerini piyasaya sürmektedirler.

Klima satın alırken dikkat edilen ilk unsur fiyat olsa da enerji sınıfı, inverter olup olamaması ve ne kadar ses çıkardığına da dikkat edilmelidir. Klimanın dBA ses seviyesi mekanımızın ne kadar sessiz olacağını belirlemektedir.

Alacağımız klima marka ve modeli ne olursa olsun, ses seviyesine mutlaka önem vermeliyiz. Klima çalışırken iş yapabilmek, TV izleyebilmek ya da dinlenmek istiyorsak dba ses seviyesi önceliklerimizden biri olmalı.

Klima satın alırken teknik özellikleri arasında iç ünite ses seviyesi (dBA), dış ünite ses seviyesi gibi kavramlar görebilir ve dBA nedir diye düşünebilirsiniz. Kulaktan dolma bilgilerle klima almaya çalışırsanız bu değerlere dikkat etmezsiniz. Ancak ne alacağınızı iyi bilirseniz dba değerine dikkat etmeniz gerektiğini de öğrenirsiniz. Dış ünite ses seviyesi sizi pek ilgilendirmese de iç ünite sesi mutlaka bilinçli bir şekilde değerlendirilmelidir. Sessiz bir ortam, klimanın çalışma gürültüsünden uzak bir ortam için iç ünite ses seviyesine dBA ses seviyesi değerlerine mutlaka dikkat etmelisiniz. dBA ses seviyesi düşük olan modelleri tercih etmelisiniz.

Mitsubishi Klima

Klimanın Ses Seviyesi Kaç Dba Olmalıdır?

Klima satın alırken ses seviyesinin önemli olduğunu artık öğrenmiş olduk. En sessiz klimalar mekanlarınızda hiç yokmuş gibi görüneceği için klima satın alırken ses seviyesi düşük olanları seçmeniz gerekiyor. Klimanın ses seviyesi kaç olmalı diye düşünüyorsanız klimaları şu şekilde ses seviyelerine ayırabiliriz:

  • 20 desibel (dBA) altı: Çok sessiz klimalar
  • 20-30 dBA arası: Sessiz klimalar
  • 30-40 dBA arası: Orta sesli klimalar
  • 40 desibel ve üzeri: Sesli klimalar

Sessiz klima almak istiyorsanız 1 ve 2. maddelerde yer alan dB(A) değerlerine sahip klimaları tercih edebilirsiniz. İstediğiniz kapasitedeki klimalar arasından ses seviyesi en düşük klimayı satın alarak ev ve iş yerlerinizde konfor yaratabilirsiniz.

Klima Satın Alırken Neden dB(A)’ya Dikkat Edelim?

Çok gürültülü çalışan bir klima hem iyi bir uyku uyumanızı engelleyecek hem de evinizde yaşayanları rahatsız edecektir. Ayrıca iş yerlerinde verimli çalışmayı azaltacak, konsantrasyon bozukluklarına neden olacaktır. Bu nedenle huzuru ve rahatlığı mekanlarında isteyenlerin dba ses seviyesi düşük klimaları tercih etmeleri gerekmektedir.

Klimanın çalışırken çıkardığı gürültünün mekan içindekileri rahatsız etmemesi için belli bir seviyenin altında olması gerekmektedir. Örneğin; çalışma ses şiddeti 20 dBA çok iyi, 50 dBA kötü olarak nitelendirilebilir.

En sessiz klimalar, düşük dba ses seviyesi ile üretildiği için fiyat farkına değiyor ise, klima satın alırken emsallerine göre gürültü seviyesi en düşük olan seçilmelidir. Yatak odası için uygun ses seviyesi 30 dBA veya daha düşük olmalıdır.

Eğer kaliteli iklimlendirme ve sessiz çalışan klima satın almak istiyorsanız klima ses seviyesi önceliklerinizden olsun. Satın almak istediğiniz klima markaları arasından en düşük dba seviyeli klimayı alarak rahat bir yaşam alanı oluşturun…