doğru klima kullanımı

8 Adımda Doğru Klima Kullanımı

Klima modern çağın gerekliliklerinden biri adeta. Evlerimizin ve iş yerlerimizin olmazsa olmazı klimalar, doğru kullanılmadığında ise işimizi kolaylaştırmaktan çok zorlaştırıyor. Hastalıklardan tamir masraflarına kadar istemediğimiz durumlara sebep olabilecek klimaları doğru kullanmak için uzman önerilerine uymamız gerekiyor. Peki uzmanlar doğru klima kullanımı hakkında ne diyor? Klima nasıl kullanılır? Önerilere göz atalım…

  • Önerilen sıcaklık değerlerini aşmayın.

Klimalar mekanın havasını olması gereken sıcaklığa getirmek için kullanılmalıdır. Uzmanlar bu nedenle klimaların yazın 20-24 derece, kışın ise 23-26 derece aralığında çalıştırılmasını öneriyor. İdeal mekan sıcaklığı olan 23 derecenin aşılmasını da pek önermiyorlar.

  • Klimanın bakımını yaptırın.

Bakımsız klimaların kullanımı her zaman sakıncalıdır. Periyodik bakımlarla klimalarınızın filtrelerini temizletebilir; böylece hem mekana temiz hava girmesini sağlar hem de cihazınızın ömrünü uzatırsınız. Aynı zamanda yıl boyu aynı performansta çalışmasını sağlarsınız.

  • Mekanınızı havalandırın.

Doğru klima kullanımı önerileri arasında mekanın havalandırılması da var. Gün boyu çalışan klimaların mekanın doğal havasına etki edeceğini düşünürsek belli aralıklarla klimaların kapatılarak mekanın havalandırılmasının sağlıklı olduğunu söyleyebiliriz.

  • Klimanın montajını yetkili servislere yaptırın.

Klima nasıl kullanır sorunuzu montajınızı yapan yetkili servislerden de alabilirsiniz. Klima kullanım önerileri de veren yetkili servisler mutlaka muhatabınız olması gerekir. Yetkili servisler dışında yapılan montajlar klimalarınızın yanlış yönde üfleme yapmasına neden olabilir. Profesyonel olmayan servisler cihazınızın montajını doğru yapamayacağı için klimanızdan alacağınız verim de düşecektir.

Mitsubishi Klima

  • Aşırı klima kullanımından kaçının.

Klimanın doğru kullanımı açısından bilinçlenmeniz gerekiyor. Bu nedenle ilk olarak aşırı klima kullanımından kaçınmalısınız. Gün boyu klima havasına maruz kalmak sağlığınız açısından tehlike yaratabilir. Ancak A sınıfı inverter klimaların sürekli çalıştığı ortamlarda rahatlıkla bulunabilirsiniz. Siz yine de klimalarınızı sürekli kullanmamaya özen gösterin.

  • Klimanın üfleme alanında olmayın.

Klima nasıl kullanılır sorunuzu bir diğer şekilde cevaplarsak klimaların üfleme alanlarının sağlığınıza zarar vereceğini söyleyebiliriz. Direkt klimanın altında ya da karşısında olursanız sürekli klima üflemesine maruz kalacağınız için yüz felci, üst solunum yolu rahatsızlıkları, akciğer hastalıkları ve zatürre gibi ciddi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

  • Klimanın hava akışını engellemeyin.

Klimanın doğru kullanımı için iç ve dış ünitelerinizin hava akşını engellememeniz de önemli. Klimanın herhangi bir ünitesinin önünde bulunan eşyalar cihazınızın üfleme performansını düşüreceği için almak istediğiniz verimi azaltacaktır. Ayrıca klimanın harcadığı enerji de artacaktır. Bu nedenle klimanızın sorunsuz bir hava akşına sahip olduğundan emin olun.

  • Nem alma modunu unutmayın.

Klima kullanım önerileri arasında yer alan nem alma modu da daha az enerji harcamanızı sağlayacaktır. Nemin yoğun olduğu günlerde klimanızı nem alma modunda çalıştırarak konfor artışı sağlayabilirsiniz.

Doğru klima kullanımı önerileriyle cihazınızın verimini ve çalışma performansını artırırken sağlıklı şekilde iklimlendirilmiş mekanlara kavuşursunuz. Klimalarınızı bilinçli kullanarak yıllarca aynı kalitede çalışmasını sağlarsınız.