doğru klimayı aldığınızı anlamak

Doğru Klimayı Aldığınız Anlamanın 10 Yolu

Klima satın alırken alacağımız cihazı yıllarca kullanacağımızı hayal ederiz. Bu nedenle seçim yaparken doğru klimayı aldığımızdan emin olmak isteriz. Ancak genelde ucuz klima alma hevesiyle bütçemize zarar veririz. Satış danışmanlarına ve teknisyenlere güvenmektense en uygun klima hangisi ise onu alırız. Bu hataya düşmeyerek mekanımızın özelliklerine uygun klimayı satın aldığımızda ise yıllarca aynı cihazı kullanabiliriz.

Peki doğru klimayı aldığımızı nasıl anlarız? En iyi klimayı almanızı sağlayacak, aldığınız klimanın sizin için en iyisi olup olmadığını anlayacağınız yollar:

  • Klimanın A sınıfı olması

Klimanız eğer A sınıfı ise sizin için doğru klimalardan biridir diyebiliriz. Doğru klimayı almak için ilk adımınızı A sınıfı dışındaki klimaları eleyerek atabilirsiniz. A sınıfı klimalar, son teknoloji ile üretildikleri için dayanıklılıktan düşük enerji harcamaya kadar maksimum konfor sunarlar.

  • Mekana uygun olması

Klimanız mekanınızın kapasitesine uygun değilse yanlış klimayı almışsınızdır. Doğru klima satın almak için klima teknisyenlerinden keşif hizmeti talep etmeli ve mekanın büyüklüğüne göre cihaz almalısınız.

  • İstediğiniz sıcaklık değerlerini sağlaması

Doğru klimayı aldığınızı anlamak için istediğiniz sıcaklık değerlerinin sağlanıp sağlanmadığını kontrol etmelisiniz. Eğer mekanınız dilediğiniz gibi ısınmıyor ya da serinlemiyorsa yanlış klimayı almışsınız demektir. Isıtma ve soğutma değerleri mekan kapasitesine göre belirleneceği için uzmanından bu hizmeti vermesini beklemeniz gerekir.

  • Sağlığa dost olması

Doğru klimayı almanın yolları arasında sağlığa dost olması da ilk kriterlerden olmalı her zaman. Mekana kötü koku yaymayan, mikropları ve bakterileri yok eden, anti bakteriyel filtrelere sahip klimaları satın aldıysanız sizin için ideal klimaya yaklaşmışsınız demektir.

Mitsubishi Klima

  • Dekorasyonunuzu bozmaması

Doğru klimayı satın almak için cihazınızın mekanda nereye konumlanacağını da iyi bilmeniz gerekiyor. Odanızın ve iş yerlerinizin dekorasyonunu bozmayacak klimalar, doğru klimayı aldığınız yönünde ipucunuz olacaktır.

  • Az elektrik harcaması

Doğru klimayı satın almak için klimanızın az elektrik harcayıp harcamadığına dikkat etmelisiniz. Az elektrik harcayan klimalar yüksek faturalarla karşılaşmamanızı sağlayacağı için avantajlı olacaktır. Doğru klimayı aldığınız anlamak için faturalarınızın bütçenize ne kadar etki ettiğini gözlemlemelisiniz. A sınıfı klimalar az enerji harcayacağı için A ve A+ klimaları almalısınız.

  • Bakım masraflarının düşük olması

Doğru klimayı satın aldığınızı anlamak için yıllık bakım masraflarınıza da bakabilirsiniz. Eğer bir klima için yılda yüzlerce lira bakım masrafınız oluyorsa yanlış ya da kalitesiz bir klima almışsınızdır. Türkiye’de hizmet veren en iyi klima markalarından cihaz alarak bu sorunu aşabilir, doğru cihazı satın alabilirsiniz.

  • Arızalanmaması

Klimalarınızın kullanım süreleri boyunca ne kadar arızalandıkları da doğru klimayı alıp almadığınızı size gösterecektir. En iyi klimalar arıza masrafları olmayan cihazlar olduğu için sürekli arızalanan bir klimayla sağlıklı iklimlendirme oluşturamayacağınızı bilmeniz gerekir.

  • Dayanıklı olması

Doğru klimayı almanın yolları arasında dayanıklı klimaları seçmek de yer alıyor. Yıllara dayanamayacak, birkaç yıl sonra çöp olacak klimaların size yararı olmayacaktır. Eğer bir klimayı 10 yıldan fazla kullanabiliyorsanız klimanız gerçekten kalitelidir.

  • Kolay kullanılması

Doğru klimayı almak için kullanım özelliklerini de göz önünde bulundurun. Klimanızı kolay kullanabilmeniz, kumandanızın ve cihazınızın anlaşılır olması önemlidir. Sürekli çağrı merkezini arayacağınız bir klima markasını almak istemezsiniz elbette.

Doğru klimayı aldığınızı anlamak için önerilerimize kulak verebilirsiniz. İhtiyaçlarınıza uygun olmayan klimaları hemen değiştirerek mekanlarınızda sağlıklı bir iklimlendirme yaratabilirsiniz.