en sessiz klima

En Sessiz Klima Modelleri – Yaşam Alanlarında Konfor

Yaz kış fark etmeden her mevsim ihtiyacımız olan klimaları satın alırken dikkat ettiğimiz ilk konu klimanın fiyatı oluyor. Büyük bir yanlış olan bu alışkanlığımız ilerde pişman olmamıza neden olabiliyor. Klima alırken dikkat etmemiz gereken aslında klimanın kapasitesi, teknik avantajları ve sessiz çalışıp çalışmaması olmalı. Yıllarca kullanacağımız klimalarda dayanıklılık ve konfor aramalıyız. Enerji sınıfı, fiyat ve inverter teknolojisi gibi klima özelliklerinin yanında dBA seviyesi dediğimiz klima sesi en önemli husus. En sessiz klima sayesinde yaşam alanlarımızda konfor oluşturabiliriz.

dBA ses seviyesi olarak duyacağınız dBA desibel kelimesinin kısaltılmış hali. Ses seviyelerini ölçmek için kullanılan dBA, klima satın alırken işinize yarayacak bir kavram. Neyi almanız gerektiğini bilirseniz daha rahat edersiniz. Alacağınız klima markası ve modeli ne olursa olsun en sessiz klimalar arasından seçim yaparak cihazdan daha yüksek verim alabilirisiniz.

Klimaların teknik özellikleri arasında iç ünite ses seviyesi (dBA) ve dış ünite ses seviyesi gibi kavramlar karşınıza çıkacaktır. Sessiz klimalar için sahip olunması gereken dBA değerlerini bildiğinizde elbette daha rahat bir satın alma süreci geçirirsiniz. Peki hangi ses düzeyindeki klimayı alacaksınız? Klima ses seviyesi ne olmalı? En sessiz klimalar hangileri? Bu sorulara birlikte cevap verelim.

Klimanın Ses Seviyesi Kaç dBA Olmalıdır?

Klima sesi için iç ünite ve dış ünite ses seviyesi gibi iki özellikle karşılaşacaksınız. Dış ünite sesi satın alma sürecinde bizi pek de ilgilendirmemektedir. En sessiz klima seçeneklerimizin çok olmasını istiyorsak dBA’sı düşük olan klima modelleri arasından seçim yapmamız gerekmektedir.

En sessiz klima markası ve modelleri bizlere aradığımız dBA değerini verecektir. En sessiz klima kaç db diye düşünenler için klimaları şu şekilde ses seviyelerine ayırabiliriz:

 • 20 desibel (dBA) altı: Çok sessiz klimalar
 • 20-30 dBA arası: Sessiz klimalar
 • 30-40 dBA arası: Orta sesli klimalar
 • 40 desibel ve üzeri: Sesli klimalar

Mitsubishi Klima

İlk iki maddede bahsettiğimiz ses seviyelerine sahip klimaları rahatlıkla satın alabilirsiniz. Almak istediğiniz eş değer kapasitedeki klimalar arasından ses seviyesi en düşük olan klimayı tercih etmeniz sizin yararınıza olacaktır.

En sessiz klima modelleri açısından baktığımızda 30 desibelin üzerinde olmamasına dikkat etmelisiniz. Özellikle inverter ve A sınıfı klimalar sessiz olmaları nedeniyle bu ihtiyacınızı karşılayacaktır. Aynı zamanda az enerji harcamaları nedeniyle bütçenizi de koruyacaktır.

En sessiz klimalar arasından:

 • 20 dB klimalar saatin tik tak sesinden daha az ses çıkarır.
 • 30 dB klimalar yatak odası için uygun düzeyde ses çıkarır.
 • 40 dB klimalar rahat bir uyku uyumanıza engel olur.
 • 55 dB klimalar normal konuşmaları bile duymamanıza neden olur.

Klima ses seviyesi ne olmalı sorunuza cevap bulabildiysek almak istediğiniz klimalar da zihninizde canlanmış demektir. Klimanızı nerede kullanacaksanız ve nasıl bir performans bekliyorsanız modelini ve markasını da bu durumlara göre belirlemelisiniz.

En Sessiz Klima Markaları ve Modelleri

En sessiz klima modelleri son yıllarda split klimalardır. Klimanın dış ve iç ünite veya ünitelerden meydana gelmesiyle tasarlanan split klimalar, dekoratif ve sessiz olmaları nedeniyle konutlarda tercih edilir. Klima markaları da split klimalarını bu özellikleriyle diğer klimalarına göre daha çok satmaktadırlar.

En sessiz klima markaları arasında da ilk sırayı Mitsubishi almaktadır. Mitsubishi klimalar, sessiz klima özellikleriyle ev ve ofislerde tercih edilmektedir. Tercih edilen Mitsubishi sessiz klima modelleri:

En Çok Satan Mitsubishi Sessiz Klimalar


Sessiz klimalar arasından mekanlarınız için en uygun kapasitede olanları tercih ederek konforu yaşamaya başlayabilirsiniz. Evlerinizde ve iş yerlerinizde var olan klimalarınızı sessiz klima modelleriyle değiştirerek ne kadar doğru bir karar aldığınızı görmüş olursunuz.

Klima Sesleri ve Önüne Geçilecek Arızalar

Db ses seviyesi ve klima çalışma özelliklerinin mutlu ve huzurlu mekanlar için ne kadar önemli olduğunu görmüş olduk. Sessiz klimalar arıza yaptığında da kolay anlaşıldığı için konforunuzu aksamayacaktır.

Sessiz klimalarda:

 • Çalışma esnasında duyulan çıtırdama sesi, klima gövdesinin sıcaklık değişimi sebebiyle genleşmesinden veya büzüşmesinden kaynaklanır.
 • Çalışma esnasında veya kapattığınızda duyulan sesler, klima sisteminin içinde dolaşan suyundan kaynaklanır. 2-3 dakika süresince duyulur, normaldir.
 • Çalışma esnasında hava üfleme sesi çok ise, hava filtrenizi temizlemeniz gereklidir.

En sessiz klima modellerini satın alarak evinizi daha konforlu hale getirebilirsiniz. Sessiz klimalar varlıklarını sizlere unutturarak yaşam alanlarınızda kaliteli iklimlendirme sağlayacaklardır. Rahatınız her şeyden önemli!