hamilelikte klimanın zararları

Hamilelikte Klimanın Zararları ve Doğru Klima Kullanımı

Hamilelikte klima kullanımı doğru mu yanlış mı diye merak edilir. Hamilelerin bulundukları ortamda genellikle klima kullanılmamasına dikkat edilir. Hamileler, sıcak ve soğuk havadan yeterince uzak tutulmadıklarında bebekte ve annede ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Ancak yaz aylarında da aşırı sıcaklar hamileleri oldukça zorlar. Bu nedenle klima kullanımı gerekli hale gelir.

Hamilelikte klimanın zararları, aşırı ve yanlış kullanıldığında ortaya çıkabilir. Bunun dışında hamilelik ve klima kullanımı herhangi bir sorun arz etmemektedir. Belirttiğimiz gibi yaz aylarında aşırı sıcaklardan korunması gereken hamilelerin odalarının serin olması avantajlı olacaktır.

Uzmanlar aşırı sıcaklarda hamilelerin gerekmedikçe dışarı çıkmamasını öğütlerken ayrıca çalışan bayanların aşırı sıcak ve klima ile serinletilen aşırı soğuk yerlerde uzun süre bulunmamaları gerektiğini belirtiyor. Hamilerinin risk grubunda olup olmadığının belirlenerek uygun bir takip planı çıkarılması gerektiğini söyleyen uzmanlar ayrıca; hipertansiyon, diyabet, epilepsi gibi sürekli ilaç kullanmayı gerektiren durumlardaki hamilelerin klima kullanılan mekanlarda çok fazla vakit geçirmemesi gerektiğini söylüyor.

Doktorlar, hamilelikte klima çarpması gibi sorunlarla karşılaşılamaması için yeterince havalanmayan ortamlarda çalışılmaması gerektiğini öğütlüyor. Aşırı tozlu, kötü kokuya ve kimyasala maruz kalınan mekanlarda da hamilelerin kalması sakıncalı bulunuyor.

Mitsubishi Klima

Hamile Odalarında Klima Kullanımı

Hamilelikte klimanın zararları ile bebeğinizin ve kendinizin sağlığını tehlikeye atmak istemiyorsanız anne adayı olarak bu konuda bilinçlenmeniz gerekiyor. Gönül rahatlığıyla hamilelikte klima kullanımı için öncelikle aşırı ısıtılan ya da soğutulan mekanlardan uzak durmanız gerekiyor. Ayrıca klimanızı mekanınızın özelliklerine göre satın almanız, montajını yetkili servise yaptırmanız, düzenli olarak filtrelerini temizletmeniz ve bakımını aksatmamanız gerekiyor.

Hamilelik ve klima kullanımı:

  • Ortam sıcaklığının 23 – 24 derecelerde olmasını sağladığınızda,
  • Odayı sık sık havalandırdığınızda,
  • Anti bakteriyel filtreli klimaları kullandığınızda,
  • Klimanızı düzenli olarak temizlettiğinizde herhangi bir sıkıntıya neden olmuyor.

Hamile odalarında klima kullanımı, dikkatli olunduğunda anne adayının sürekli temiz hava almasını, terlememesini, hastalıklara yakalanmamasını sağlıyor. Doğru klimayı satın alarak bebeğinizin ve kendinizin sağlığını koruyabilirsiniz…

Hamilelikte önerilen klima modelleri için bizi arayın…