ikinci el klima almak doğru mu

İkinci El Klima Almak Doğru Mu? Klimanın Ömrü Kaç Yıl?

Klimalar özellikle yaz aylarında kullanılan cihazlardır. Ofislerde, hastanelerde, restoranlarda, kamu binalarında ve spor salonu gibi geniş yerlerde kış aylarında da kullanılırlar. Lüks elektronikler sınıfına giren klimalar, yıllarca kullanılmak için alınırlar. Klima satın almak isteyenler ise bütçelerine uygun sıfır klima bulamadıklarında ikinci el klima almayı tercih ederler. Peki ikinci el klima almak doğru mu? İkinci el klimaya harcadığınız para, aldığınız verime değecek mi?

Klimalar uzun ömürlü elektronik cihazlardır ancak yanlış kullanıldıklarında ömürleri kısalacaktır. Montajı ve temizliği ve periyodik bakımları doğru yapıldıktan sonra ikinci el klima kullanmanın herhangi bir zararı olmayabilir ancak bakımların ve temizliğinin yapılıp yapılmadığını bilemeyeceğiniz için bu tür bir risk almak mantıksız olacaktır.

İkinci el klima alınır mı diyenlere ya da ikinci el klima almak isteyenlere bir diğer uyarımız da ikinci el klimaların hastalık risklerinin daha fazla oluşudur. İkinci el klima alırken filtrelerinin temiz olmaması hastalıklara yakalanmanıza neden olabilir. Ayrıca:

  • İkinci el klimanın performansı sıfır klimaya göre daha düşük olacaktır.
  • İkinci el klimanın garanti süresi büyük ihtimal bitmiş olacağı için arıza durumlarında masrafınız çok olacaktır.
  • İkinci el klimaların bakım masrafları da yüksek olacaktır.
  • İkinci el klimalar baktığınızda çalışır gibi görünüp montajdan sonra hoş olmayan sürprizlerle karşılaşmanıza neden olabilir.
  • İkinci el klimaların kaç yıl ömrü kaldığını bilemezsiniz. Birkaç yıl kullanacağınız klimaya para vermek mantıklı olmayacaktır.

İkinci el klimalar ilk başta bütçenizi rahatlatsa da çıkardıkları bakım ve arıza masraflarıyla sıfır klimaya ödeyeceğiniz para kadar bütçenize yük olacaktır. Klima motoru yeterince sağlam değilse, bakımı iyi yapılmamışsa klima çabuk arıza verecektir ve kısa ömürlü olacaktır. Ayrıca düzenli bakım yapılmadıysa bakteri yuvası olacak ve sağlığınızı etkileyecektir.

Mitsubishi Klima

İkinci El Klimaların Garantisi Yok!

İkinci el klima almak doğru mu diyenlerin karar vermelerini kolaylaştıracak en önemli konu da ikinci el klimaların genellikle garanti sürelerinin dolmuş olmasıdır. 3 – 5 yıl arasında garanti süresine sahip olan klimalar genellikle bu sürenin sonunda satıldığı için ikinci el klimalarda garanti bulmak sürpriz olacaktır. Bu durum da yüksek bakım ve arıza masraflarının sizi beklediği şeklinde özetlenebilir. Garanti süresi geçmiş ikinci el ürünlerde ufak arızalar için dahi yüksek ücretler ödeyebilirsiniz.

24 Saat Çalışan Klimanın Ömrü Ne Kadardır?

Akıllarında ikinci el klima alınır mı diye bir soru olanlar ikinci el klima alıp almamaya klimaların ömürlerini öğrenerek karar verebilirler. Aslında kullandığımız cihazların kullanım ömrü konusunda kesin ve net bir şeyler söylemek biraz zor. Ancak klimaların hangi koşullarda kullanıldıkları ömürlerini belirleyebiliyor. 24 saat çalıştırılan, aşırı ısıtma ve soğutma değerlerine ayarlanan, bakımları ve temizlikleri yapılmayan klimanın ömrü kısa oluyor.

Klimanın ömrü 10 – 15 sene olarak öngörülüyor. Bu süre klimanızın markasına ve kalitesine, bahsettiğimiz kullanım koşullarına göre değişiyor. Klima kaç yıl kullanılır ve ömrünün ne kadar olduğu bilinmeden ikinci el klima almamak gerekiyor.

İkinci El Klima Almayın, Klima Kampanyalarını Takip Edin!

İkinci el klima almak doğru mu, elbette değil. Bakım ve arıza masrafları bütçenizi zorlayacak ikinci el klima yerine sıfır klima alarak daha avantajlı klimalara sahip olabilirsiniz. Ayrıca mekanınızın kapasitesine uygun cihaz almış olursunuz. Klima kampanyalarını takip ederek indirimli ürünleri mekanlarınız için satın alabilirsiniz.