inverter klima kaç derecede çalışmalı

Inverter Klima Kaç Derecede Çalışmalı?

Klima son yıllarda hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Özellikle en yeni ve tasarruflu modelleri kullanmayı alışkanlık haline getirdik. Inverter klimalar da klima modelleri arasından en çok tercih edilenlerden biri oldu. Inverter klima nasıl kullanılır, nasıl tasarruf sağlar, inverter klima kaç derecede çalışmalı gibi sorular da kullanıcılarının merak ettiği konular oldu. Yaz – kış inverter sıcaklık değerlerini bilmeden klima kullanmak mantıklı olmadığı için ilk olarak klima ayarlarından bahsetmek istedik.

Inverter klima kaç derecede çalışmalı sorusunun cevabını bilmeden klimalarınızı çalıştırırsanız zararlı çıkabilirsiniz. Inverter klima çalışma derecesi ve sıcaklık değerlerinin klimayı kullanacağınız mekanın;

  • Büyüklüğüne,
  • Mekanda yaşayan kişi sayısına,
  • Ev, ofis, üretim merkezi vb. gibi bina özelliğine,
  • İstediğiniz ısıtma ve soğutma değerlerine,
  • Inverter klima performansına göre değiştiğini unutmayın.

Bu hususlar aklınızda oldukça Inverter klima kaç derecede çalışmalı sorunuza daha rahat yanıt bulabilirsiniz. Kışın klima kaç derecede kullanılır sorunuza uzmanlardan 20 – 22 derece gibi bir cevap alabilirsiniz. Yazın klima kaç derecede kullanılır sorunuza ise dış hava sıcaklığından 10 derece daha düşük sıcaklık değerini ayarlamanız gerektiği cevabını alabilirsiniz. Inverter klima dahil tüm klima modelleri için bu değerler geçerli olacaktır. Sağlığınız ve konforunuz açısından sıcaklık değerlerini 24 derece altına düşürmemelisiniz.

Mitsubishi Klima

Klima Oda Sıcaklığı Kaç Derece Olmalı?

Klima sıcaklık ayarı kaç olmalıdır diye düşünenlere genel olarak klima kullanım amaçları ve mekanlarının kriter olması gerekir. Klima kullanım sıklığının ve oranlarının arttığı yaz günlerinde klima sıcaklık değerleri 23 – 24 derece olmalıdır. Aksi durumda sağlık sorunları ile karşılaşılabilir. Yaz aylarında en çok rastlanan klima çarpması ile ani ısı değişimlerine bağlı olarak astım, bronşit, çeşitli felç durumları ortaya çıkabilir.

Aşırı terliyken soğutulmuş klimalı ortama girmek de oldukça zararlıdır. Bu nedenle inverter klima sıcaklık derecesi 18’in altına kesinlikle düşürülmemelidir. Böylece hem sağlığınız korumuş olursunuz hem de klimanızın uzun yıllar sorunsuz çalışmasını sağlarsınız. Çünkü klimayı düşük sıcaklıklarda kullanmak klimanızın sürekli çalışmasına ve kompresör ve diğer parçalarında sorun çıkarmasına neden olur.

Inverter klima kaç derecede çalışmalı diyenler için bir diğer önerimiz de klimanın ani ısı değişimlerine karşı korunması gerektiğidir. Aşırı soğuktan sıcağa geçiş klimaya ve ortamdaki kişilere zarar verecektir. Aşırı soğuk ortamlara girmemek ve ya direkt klimanın karşısına geçmemek sağlık için faydalıdır. Yazın klimayı aşırı düşük derecede çalıştırmamak kışında aşırı sıcak çalıştırmamak sağlığınız ve konforunuz için en iyi olandır.

Kısacası;

Yazın Inverter klima kaç derecede kullanılır diyenlere özetle ışarısı 40 derece ise önce klimanızı 35 sonra 30 sonra 25 dereceye ayarlamaları gerektiğini söyleyebiliriz. Böylece vücut ani ısı değişimine maruz kalmasın böylece baş ağrısı, kas tutulması, kas ağrısı, zatürre ve grip gibi hastalıklara yakalanma riskiniz düşsün.

Inverter klima çalışma derecesi açısından önerilerimizi dinlediğinizde cihazınızı daha verimli kullandığınızı görürsünüz. Klimanın yer alacağı mekanın özellikleri, hacmi, güneş ışınlarından etkilenme ve yalıtım durumunu da göz önünde bulundurmalısınız. Gereğinden fazla kapasitede BTU/h değerinde seçilmiş klima cihazı, açılıp kapanmalardan dolayı daha fazla elektrik tüketimine ve ilk kurulum esnasında daha fazla para ödenmesine neden olacaktır. Enerji verimliliği yüksek cihazlar tercih etmek ayarlanan sıcaklık derecelerinde daha ekonomik sonuçlar almayı sağlayacaktır.