inverter klima kaç saat çalışmalı

Inverter Klima Kaç Saat Çalışmalı?

Klimalar satın alınırken en merak edilen konu fiyatları ve performanslarıdır. Satın alındıktan sonra ise nasıl kullanılacağı, kaç saat çalıştırılacağı ve nasıl tasarruf edileceğidir. Klimalar oda sıcaklıklarını istenilen seviyede tutmak için çalıştıklarından her mekanda kullanımı farklı olacaktır. Inverter klima çalışma koşulları da bu duruma dahildir.

Inverter klima kaç saat çalışmalı diye düşünenler için klimalarından ne kadar verim almak istediklerini sormamız gerekir. Klima markaları farklı kapasitelerle farklı kullanım amaçları için klima üretmektedirler. Inverter klimalar da fazla enerji harcayan klimalara alternatif olarak üretilen klima modelleridir. Inverter kelimesi, İngilizce bir kelime olup çevirici anlamındadır. Burada çevrilen elektrik akımının şeklidir. Inverter klimalar günde bir iki saat çalıştırmakla avantaj kazandıracak türden değildir. Normal bir klima ile aynı faturayı karşınıza çıkarır. Bu nedenle eğer günde bir, iki saatliğine çalıştırmak üzere klima almayı düşünüyorsanız inverter olmayan, A sınıfı bir klima da tercih edebilirsiniz.

Ancak klimanızı sabahtan akşama kadar çalıştıracaksanız klimanızın sürekli çalışacağını göz önünde bulundurursak inverter klimalar tasarruflu olacaktır. Yani inverter klima kaç saat çalışmalı gibi bir sorudan çok harcanacak enerjiyi düşünmeniz gerekecektir.

Inverter kaç saat çalışmalı sorunuza bir diğer açıdan bakarsak klimanın kullanım sıklığı dışında ısıtma ve soğutma performanslarının da önemli olduğunu söyleyebiliriz. Sıradan klimalar dışarıdaki hava sıcaklığı 0º C’nin altına düştüğünde veya 30º C’nin üzerine çıktığında performans kaybeder veya tamamen dururlar. İnverter klimalar bu konuda daha başarılıdır. -15º C’ye varan soğuklukta veya 40º C’nin üzerindeki sıcaklıklarda bile çalışabilen inverter klimalar değişik iklimlere kolay adapte olduğu için tercih edilerek gün boyu çalıştırılabilir. Uzun saatlerde ve yüksek performansta çalışmasında herhangi bir sıkıntı yoktur.

Inverter klima çalışma saatleri:

 • Hangi amaçla kullanılacağına,
 • Mekan büyüklüğüne,
 • Klimanın markasına ve modeline,
 • Klimanın kalitesine,
 • Teknik özelliklerine,
 • İstenen ısıtma ve soğutma değerlerine,
 • Beklenen performansa göre değişmektedir.

Mitsubishi Klima

Aslında klimaların günde kaç saat çalıştırılması gerektiğiyle ilgili herhangi bir sınır bulunmamaktadır. Ancak klimayı aşırı çalıştırmada, klimaya herhangi bir zarar gelip gelmeyeceği konusu merak edilmeye devam edecektir. Inverter klima çalışma saatleri için herhangi bir sınır olmasa da her şeyin aşırısından kaçınmak gerektiğini söyleyebiliriz. Elbette ki klimanızı istediğiniz kadar çalıştırabilirsiniz; ancak yüksek performansta sürekli kullanım klimanızın ömrünü azaltacak ve performansını düşürecektir.

Ayrıca gün boyu çalışan bir klima elektrik faturanızı artıracaktır. Aynı zamanda sürekli çalışan klimalar sağlığınızı olumsuz etkileyecektir. Eklem rahatsızlıkları, gribal enfeksiyonlar, astım ve bronşit ile kronik baş ağrısı ile karşılaşmanız ihtimal dahilinde olacaktır.

Inverter Klima Çalışma Performansı İçin Öneriler

Inverter klima kaç saat çalışmalı sorunuza yanıt bulduysanız şimdi de aslında tüm sorularınıza yanıt olacak inverter klima nasıl çalışır konusuna değinebiliriz. Elektrik sarfiyatını minimuma indiren inverter klimalar, doğru kullanıldığında daha avantajlı olacaktır.

Inverter klima nasıl kullanır diyenlere önerilerimiz:

 • Inverter klima çalışma saatleri açısından aşırıya kaçmayın.
 • Klimanızı soğutma modunda çalıştırırken çok düşük sıcaklığa ayarlamayın. Rahat edeceğiniz en yüksek sıcaklığı seçin. Bu sıcaklık genellikle Türkiye koşullarında 24-26°C’lerdedir. Düşürdüğünüz her bir derece, klimanın elektrik tüketimini %10 arttıracaktır.
 • Klimanızın üfleme hızını gereğinden yüksek tutmayın.
 • Nemli günlerde klimanızı nem alma modunda çalıştırın.
 • Sıcak günlerde perde, jaluzi ve kepenkler ile güneşin ısısını kesin.
 • Klimanızın iç ünitesinin hava giriş çıkışının perde, mobilya vb. ile kapanmamasına dikkat edin.
 • Dış üniteyi binanın gölgeli olan tarafına yerleştirin.
 • Inverter klimanızı amacı dışında kullanmayın.
 • Inverter klima bakımınızı aksatmayın.
 • Inverter klimanızdan tasarruf sağlamak istiyorsanız bina yalıtımını artırmalısınız.

Inverter klima kaç saat çalışmalı ve nasıl kullanılmalı gibi sağlıklı püf noktaları sonrasında klima kullanımınızın daha bilinçli olacağına inanıyoruz. Cihazlarınızın da bir ömrü olduğunu ve ne kadar iyi kullanırsanız o kadar uzun süreli kullanım sağlayacağınızı unutmayın…