kışın klima kullanımı

Kışın Klima Kullanımı – Sıcaklık Ayarları ve Tasarruf Sağlama

Sıcak aylarda klimalar hayat kurtarıcı bir göreve sahipken son yıllarda kışın klima kullanımı da git gide artmaktadır. Doğalgaz ücretlerinin de yüksek olması nedeniyle elektrik kullanarak çalışan klimalar, kolay kurulum ve masrafsız olmasıyla kış aylarında alternatif ısıtma seçeneği olarak kullanılmaktadır. Özellikle iş yerlerinde ve ofislerde kışın klima kullanımı giderek artmaktadır.

Kışın klima kullanımı fazlalaşınca klima markalarının kış mevsimi için hazırladıkları kampanyalar da cazip olmaya ve klima satışını artırmaya başlamıştır. Isıtma amaçlı satın alınacak klimaları seçerken kişi ve firmaların dikkat etmesi gereken hususlar olmalıdır. İlk olarak klimanın inverter olmasına; hem ısıtma hem de soğutma özelliklerinin birbirine denk olmasına dikkat etmek gerekir. Konvansiyonel modellere göre daha az elektrik harcayan bu modeller aynı zamanda daha fazla ısı sağlamaktadır. Aynı zamanda:

 • Enerji tüketimi (Klimanın A sınıfı olup olmaması)
 • Klimanın BTU değerleri
 • Klimanın yer alacağı mekana uygun olup olmaması
 • Oda büyüklüğü ve tavan yüksekliği
 • Odanın cephesi
 • Binanın izolasyonu
 • Klima kullanılacak mekanın bulunduğu kat
 • Mekan aydınlatması kışın klima kullanımı durumunda etkili olacak kriterlerdendir.

Kış aylarında klima kullanımı için ayrıca klimada hangi filtrenin kullanıldığına da dikkat etmek gerekir. Plazma ve aktif karbon filtreli klimalar diğer filtrelere göre daha etkilidirler. Klima ile odanın havasının en etkili şekilde temizlenmesi isteniyorsa güvenilir filtreler kullanılmalıdır.

Kışın Klima Sıcaklık Değerleri

Klima kış aylarında nasıl kullanılır diyenlere ilk olarak kış mevsimine uygun klima almaları gerektiğini ve ısıtma özellikli klimaların önemini anlatmış olduk. Sırada kışın klima kaç derecede çalıştırılmalı mevzuu var. İlk olarak havaların soğumasıyla klimaların ısıtma modunda çalıştırılması gereklidir. Klima ile ev ve iş yerlerini ısıtmanın avantajı elektrikli ısıtıcılardan daha az elektrik harcama yapmalarıdır. Aynı enerjiyle dört kat fazla ısı elde edilen klimalar sayesinde ekonomik ısıtma sağlanabilir.

Peki kışın klima kaç derecede çalıştırılmalı? Kışın klima sıcaklık derecesi 23 – 24 derece olmalıdır. Klimanın sıcaklığını düşürürken her bir derecenin elektrik tüketimini %10 artırdığını unutmamak gerekir. Klimanın üfleme hızını gereğinden yüksek tutmayarak da harcanan enerjiden tasarruf edebiliriz.

Mitsubishi Klima

Kış aylarında klima kullanımı için sıcaklık derecesi belirlerken ısıtma yapılacak ortamın dış ortam şartlarında ısıtma yapabilen heat-pump modeller ile iklimlendirilmesi gerekir. Aynı zamanda klimanın önünde engel olmaması, yıllık periyodik bakımlarının yapılaması da kış aylarında klima kullanımı açısından rahat etmenizi sağlayacaktır.

Kışın Klima Kullanmak Sağlıklı Mıdır?

Kışın klima kaç derecede çalıştırılmalı sorumuza cevap bulduktan sonra kışın klima kullanmanın sağlıklı olup olmadığını da belirtmek gerekecektir. Kış mevsiminde klima kullanımı sağlık açısından herhangi bir sorun teşkil etmemektedir. Yeni teknolojiler sayesinde bazı klimalarda standart toz filtreleri haricinde, anti bakteriyel filtreler, negatif iyon üretimi, koku giderici filtre, havadaki polenleri tutma modu vardır. Dolayısıyla havadaki bakteri, virüs ve tozlar klima kullanımı sayesinde yok edilir. Böylede mekanlarda sağlıklı havalandırma da sağlanmış olur. Klima kış ayında nasıl kullanılır diyenler gönül rahatlığıyla klimalarını kullanabilirler.

Kışın Klima Kullanmak Herhangi Bir Hastalığa Neden Olur Mu?

Kışın klima kullanımı herhangi bir hastalığa neden olmamaktadır. Ancak kışın klima sıcaklık derecesi göz önünde bulundurulmazsa, gereğinden sıcak ya da soğuk ortam yaratılırsa hastalık durumları ortaya çıkabilir. Klimalar kışın ısıtma modunda 20-22 C sıcaklıkta kullanılmalıdır. Bu duruma dikkat edildiğinde klimalar sebebiyle hasta olmak imkansızdır.

Kışın Klima Kullanmak Fazla Elektrik Harcanmasına Neden Olur Mu?

Kış aylarında klima kullanımı elektrik faturalarınızı bir miktar artıracaktır. Klima alırken yüksek performans değerine sahip olan klimaları tercih ettiğinizde, klimaların aylık elektrik harcaması da düşük olacaktır. Kışın yüksek performans değerlerine sahip bir klima ile ısıtma yapmak doğalgaz veya bir başka yakıtla çalışan herhangi bir cihaza göre daha verimli olabilir.

Klima kış ayında nasıl kullanılır diye düşünmeden keyifli bir klima kullanımı için;

 • Düzenli olarak klima bakımının ve temizliğinin yapılmasına özen gösterin.
 • Klimayı, gün içerisinde aşırı kullanmayın.
 • Nem dengesini koruyucu klimalar tercih edin veya bulunduğunuz ortamda nemi sağlamak için, sürekli bir bardak su bulundurun.
 • İdeal oda sıcaklığı 21-22⁰C’dir. 20⁰C altı, 26⁰C üstüne çıkılmamalıdır.
 • Çalışma masanızın yerini iyi seçin, klimalara çok yakın durmayın.

Ev ve ofislerde klima kullanımında bu hususlara dikkat ederek sağlığınızı koruyabilirsiniz. Kış mevsiminde klima kullanımı önerilerimizle daha rahat ve güvenilir çalışma ortamları yaratabilirsiniz.