klima almadan önce

Klima Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yaşam alanlarında ısıtma ve soğutma ihtiyaçlarını karşılayan klimalar satın alınırken dikkat edilmesi gereken hususlar var. Sorunsuz bir kullanım sağlamak ve klimadan tam verim almak için mutlaka bu hususlara önem vermeniz gerekiyor. Mitsubishi Klima bu hususları şöye açıklamaktadır;

Klima alacağınız firmanın servis ağı olmalı.

Klima almadan önce, üzerinde durmanız gereken en önemli konu klimayı üreten firmanın servis ağıdır.

Servis ağı geniş olan bir firma sizi memnun etmek için elinden geleni yapacaktır. Ayrıca bakım, montaj ve yedek parça temini de sağlarlar. Bir diğer husus da çoğu klima servisinin herhangi bir sorunda servis ücreti almasıdır. Sizden ek ücret talep etmeyecek yetkili satış servislerini tercih etmelisiniz.

Garanti süresine dikkat edin.

Genel olarak ülkemizde klimaların garanti süresi 2 yıldır. Bu sürenin altında olan ürünleri almayınız.

Kullanım yerine dikkat edilmelidir.

Ev, ofis, işyeri gibi çeşitli alanlarda kullanılan bu araçların seçiminde mekan önemlidir. Restoran gibi yoğun hava sirkülasyonu olan işyerlerinde daha büyük ve performanslı klimalar tercih edilmelidir.

Teknik keşif yapılmadan klima alınmamalıdır.

Kullanılacak alanın iklim yapısı, mekanın ihtiyaçları ile paralel olması, kapı ve pencereler kaynaklı ısı kayıpları, klimanın ısıtma ve soğutma kapasitesi gibi teknik veriler hesaplanmalıdır.

A sınıfı olmayan ürünler tercih edilmemelidir.

Enerji tasarrufu sağlamayan klimalar hem ürünün ömrünü hem de sizin paranızı tüketmektedir.

COP ve EER değerlerinin yüksek olmasına dikkat edilmelidir.

Bu iki değer harcanan enerji ile alınan performans arasındaki verimlilik oranıdır. Bu değerler ne kadar yüksekse klima o kadar verim gösterir.

-BTU/H – Kapasite değeri ölçülmelidir.

Yani alanın metrekaresi ve kişi sayısı oranlanarak ne kadar güçte bir klimanın gerekli olduğu tespiti gerçekleştirilmelidir.

R410 gazları doğaya daha az zarar verdiği için ve daha az enerji tüketimi gerçekleştirdiği için ilk sırada tercih edilmelidir.

Mitsubishi Klima

İnverter teknolojisi ürünler seçilmelidir.

Bu teknolojiye sahip klimaların hava akımını düzenleyen kompresörleri otomatik olduğu için sürekli sabit bir hızda hava üflemek yerine oda sıcaklığına göre çalışırlar. Yılda %40 daha az enerji tüketimi gerçekleştirirler.

Sessiz çalışan klimalar tercih edilmelidir.

Ev ve ofislerde gürültüye sebep olacak klimaların kullanımından kaçınmak gerekir.

Marka tercihine önem verilmelidir.

Klima sektöründe öncü Mitsubishi Klima gibi büyük firmaları tercih ederseniz daha verimli sonuçlar alabilirsiniz.

Çevre dostu ürünler almalısınız.

A sınıfı ya da inverter teknolojisi ile çalışan klimalar atmosfere zehirli gaz salınımı yapmayan, R410A soğutucu akışkanı kullanan ürünlerdir. Bu nedenle doğa dostu ürünlerden alarak geleceğinize yatırım yapabilirsiniz.

Filtreleme özelliği gelişmiş bir ürün almalısınız.

Solunum yolu enfeksiyonlarından korunmak için filtreleme özelliği gelişmiş klima sistemlerini tercih etmelisiniz. Özellikle çocuklu ailelerin bu konuda hassas olması gerekiyor. Zararlı maddeleri uzaklaştırabilen, toz, polen, küf sporunu önleyen cihazlar kullanılmalıdır.

Yukarıdaki özelliklere klima almadan önce dikkat ederseniz faydalı ve uzun ömürlü kullanımlara kavuşursunuz. Ayrıca klima danışmanlarından da destek alabilirsiniz.

Kaset Tipi Klimalar hakkında detaylı bilgi almak ve kullanım alanlarını öğrenmek için tıklayın.