klima astımlı çocuklara zararlı mı

Klima Astımlı Çocuklara Zararlı Mı?

Klimalar en çok anne ve babaları endişelendiriyor. Çocukları astım ya da alerjik nezle gibi hastalıklara sahip olanlar ise klimalardan daha çok korkuyor. Ancak sanıldığının aksine doğru kullanıldığında klima astımlı çocuklara faydalı bile oluyor. Özellikle polen alerjisi olan çocuklar için klimalı evler dışarıdan daha güvenli hale geliyor. Dolayısıyla ailelerin klima astımlı çocuklara zararlı mı gibi bir endişesi kalmıyor.

Klimanın astımlı çocuklara zararları yanlış kullanımlarda ortaya çıkarken astımlı çocukların temiz ve ideal sıcaklığa sahip odalarda bulunması gerekiyor. 24 – 23 derece ve %40 – 50 arasında nem oranı sayesinde astımlı çocuklar rahat nefes alabiliyor. Ayrıca satın alınan klimaların anti alerjen ve toz filtrelerine sahip modeller arasından seçilmesi astımlı çocukların daha temiz bir hava solumasını sağlıyor.

Klima astımı tetikler mi gibi bir endişeye sahip olanlar, klima kullanımına dikkat ettikleri sürece herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmıyorlar. Astım hastası çocuklar için klima rüzgarına maruz kalmadıkları ve kuru hava solumadıkları sürece herhangi bir zarar görülmüyor.

Astımlı Çocuğa Yanlış Klima Kullanımı Zarar Verebilir

Astımlı çocuk için klima zararları elbette ortaya çıkabiliyor. Astımlı çocukların klima bulunan ortamda uzun süre kalmamaları gerekiyor. Aksi takdirde aşırı soğuk hava akciğerlerde zedelenmelere neden olabilir. Alerjen filtresi olan klimalar bu durumu biraz daha hafifleştirse de yine de astımlı çocukların klimalı odalarda uzun süre durmaması gerekiyor.

Astımlı çocuk için klima zararları en aza indirgenmek isteniyorsa kendini temizleyebilen ve havadaki tozları emen, bakterileri yok eden klimaların tercih edilmesi gerekiyor. Astım hastalarının bulunduğu bir ortam için klima satın alınırken mutlaka alerjen filtrelerinin olup olmadığına dikkat edilmesi ve filtre bakımlarının düzenli yapılması gerekiyor.

Mitsubishi Klima

Klimalarda biriken tozlar astımlı çocuklar için risk oluşturduğundan astım ataklarıyla karşılaşılmasına neden olabiliyor. Aileler bu konuda dikkatli olmalı.

Aileler Ne Yapmalı?

Klima astımlı çocuğu etkiler mi sorusu kafasını kurcalayan aileler uzmanların önerilerini dinleyerek doğru klimayı alabilir ve doğru kullanımla birlikte çocukları için herhangi bir sağlıksız ortamın oluşmasının önüne geçerler.
Astımlı çocukların olduğu yerde klima kullanımı sırasında:

  • Evlerde havalandırmanın pencereler yoluyla yapılması gerekir.
  • Havanın daima temiz olduğundan emin olunmalıdır.
  • Tozu, mikrobu ve pis havayı yok edemeyen klimaların değiştirilmesi gerekir.
  • İdeal nem dengesini korumak gerekir.
  • Sigara kullanan anne ve babaların havada sigara içerek ev ortamının havasını temiz tutmaları gerekir.
  • Buhar makineleri kullanılarak nem oranı dengelenebilir.

Astımlı çocuk için klima zararları bilinçli kullanımla engellenecektir. Astım hastaları için klima alınırken doğru modeli seçmek de bu zararların önüne geçecektir. Klimanızı alırken özel durumlarınızı satış ekiplerine belirtmeniz avantajlı olacaktır.