klima çarpmasının belirtileri ve tedavisi

Klima Çarpmasının Belirtileri ve Tedavisi

Yazın kavurucu sıcaklarından korunmak için kapalı mekanlarda klima kullanırız. Fakat kullandığımız klimalar her ne kadar serinlememizi sağlasa da bazı durumlarda sağlığımızı ciddi boyutta tehdit edebilir. Yanlış klima kullanımı zatürre, klima çarpması gibi sağlık problemlerini beraberinde getirmektedir.

Klima çarpmasının belirtileri ve tedavisi kolay olsa da dikkat edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Klima çarpması durumu, devamlı klimalı alanlarda çalışan kişilerde bir anda sıcak havayla temas etmesi durumunda anlık hava değişimi sebebiyle ortaya çıkan ağrı ve hastalıkların genel tanımıdır. Klima çarpması ve tedavisi kolay olsa da tekrar ettiğinde kalıcı sorunlara neden olabilir.

Klima çarpması ve belirtileri gözlendiğinde teşhisi kolaydır ve hemen müdahalelerle tedavi yapılabilir. Klima çarpması nedir ve nasıl geçer daha yakından bakalım…

Klima Çarpmasının Belirtileri

Klima çarpması belirtileri görüldüğünde hemen tedavi sürecine başlanmalıdır. Ağrılı ve vücut direncini düşüren bir hastalık olan klima çarpmasının belirtileri:

 • Ateş yükselmesi
 • Halsizlik ve isteksizlik
 • Şiddetli baş ağrıları
 • Huzursuzluk
 • Boyun tutulması
 • Nefes alırken göğüs ağrısıdır.

Klima çarpmasının belirtileri ve tedavisi kolay teşhisle yapılacak müdahaleleri kapsar. Klima çarptı ne yapabilirim diyenler soluğu doktorda almalılar. Yaz aylarında acillerin klima hastalıklarından muzdarip olanların uğrak durağı olduğunu düşünürsek en doğru tedaviyi doktorların uyguladığını belirtmekte yarar var. Kendi başınıza tedavi olmaya kalkmayın.

Mitsubishi Klima

Klima Çarpmasına Ne İyi Gelir?

Klima çarpması ilaç ve egzersiz yöntemleriyle tedavi edilebilir. Klima çarpması nasıl geçer diye düşünenler doktorlarının önerilerini dinlemeliler. Genellikle kasılma halinde başlayan klima çarpmasında kasılmaları yok etmek için kramp giren bölgede yer alan kası ters yönde çalıştırmanız gereklidir ve her bölgeye göre farklı tedavi yolları vardır.

Klima çarpması sonucu ellerde veya kollarda oluşan kramp kasılmalarını yok etmek için o bölgeyi ilk olarak ısıtmak ve ardından yavaş bir şekilde germe hareketleri yapmak gerekir. Ayrıca kramp sonrasında bölgede biriken laktik asitin oluşturacağı ağrıyı azaltmak için masaj uygulamaları veya ılık duş yapmak oldukça yararlı olacaktır.

Ağrılarınız ve kramplar için yatıştırıcı çaylar ve bitkisel tedavileri de deneyebilirsiniz. Özellikle yeşil çay içerek vücudunuzun direncini artırabilirsiniz. Klima çarpmasına ne iyi gelir derseniz ayrıca soğuk çayları önerebiliriz. Kuvvetli antioksidan etkisi olan, vücuttaki ödemi atan, kan dolaşımını hızlandıran, spazmları gideren ve direncinizi artıran çaylarla daha rahat bir yaz mevsimi geçirebilirsiniz.

Ayrıca klima çarpmasından korunmak için:

 • Isı farkının olduğu ortamlar arasında sık geçiş yapmayın.
 • Terli iseniz klimayı çalıştırmamalısınız.
 • Klimanın direkt olarak vücudunuza hava üflemesini engellemelisiniz.
 • Klima sıcaklığını dış ortam sıcaklığına göre ayarlamalısınız.
 • Klimanızda ayarlanabilir nem oranı özelliği varsa nem oranını ortalama %50 civarında ayarlamalısınız.

Klima çarpması belirtileri ve tedavisi kişiden kişiye değişeceği için bahsettiğimiz belirtileri gördüğünüzde doktorunuza danışmanız sağlıklı olacaktır. Doğru klima kullanımı ile klima çarpması ve diğer hastalıkların önüne geçebilirsiniz, klima uzmanlarını dinleyin…