A Sınıfı Klima – Yaşam Alanlarında 1 Numaralı Konfor…

Nedir?

A sınıfı klima, klima sınıflandırma kullanılan COP (coefficent of performance) değerinin 3.21’i geçmesi halinde klimaların sahip olduğu niteliktir. COP değeri kullanılan elektriğin verilen ısıya oranı hesaplanarak bulunmaktadır. Yani daha az enerji sarf ederek daha fazla ısı üreten ve verimliliği yüksek olan ürünlerin COP değeri yüksek olur.

Devamını Oku

24000 BTU Klima Modelleri ve Fiyatları

24000 BTU klima modelleri, ısıtma ve soğutma kapasiteleri 24000 BTU’yu geçmeyen klimalardır. Duvar tipi, yer tipi ve multi klima modellerinde karşımıza çıkmaktadır. Hemen hemen her mekana uyumlu olan 24000 BTU klimalar, evlerde, iş yerlerinde, okullarda, hastanelerde ve kamu kuruluşlarında rahatlıkla kullanılmaktadır.

Klimalarından yüksek performans bekleyenler için ideal olan 24000 BTU klima modelleri ile mekanlarda hızlı ısıtma ve soğutma sağlanmaktadır. 24000 BTU klima modellerinin tercih edilmelerini sağlayan genel avantajları ise şunlardır:

 • Kendini temizleyen iç ünitesi ile hijyenik kullanım sağlar.
 • 24000 BTU klima modelleri büyük alanlar için idealdir.
 • Ayarlanan sıcaklığa hızla ulaşabilir.
 • Minimum enerji ile maksimum verim sağlar.
 • 24000 BTU klima sessiz çalışma özelliği ile rahatsızlık vermez.
 • Ev ve işyerlerindeki genel kullanım için uygundur.
 • Kumandalı kullanım ile mekanlarda rahatlık sağlar.
 • Kirli havayı ve kötü kokuları yok eder.
 • 24000 BTU klimalar farklı kapasitede dış üniteler ve iç üniteler sayesinde geniş kombinasyon imkanı tanır.
 • 24000 BTU kapasiteli klimalar yüksek enerji tasarrufu ile bütçe dostudur.
 • Bireysel ve merkezi kontrol sistemleri ile yönetim kolaylığı sağlar.
 • En zor yerlerde kolay borulama ve montaj imkanı verir.
 • İç ünite sesini rahatsız etmeyecek seviyede tutulmasını sağlar.
 • 24000 BTU klima modelleri elektrik kesintisinden sonra otomatik olarak yeniden çalışmaya başlar.

En Çok Tercih Edilen 24000 BTU Klimalar!

24000 BTU klima Mitsubishi modelleri 24000 BTU klimalar arasında en çok tercih edilenlerdir. Hem gelişmiş kapasiteleri hem de güvenilir çalışma şekilleriyle tercih edilen Mitsubishi klimalar bütçe dostu olarak dikkat çekmektedir.

En Çok Satan Mitsubishi 24000 BTU Klimalar


24000 BTU Klima Özellikleri

Geniş mekanlara en uygun klima modellerinden olan 24000 BTU klimalar kolay montaj ve maksimumu verimleriyle tercih ediliyor. Sessiz çalışma stili ve yüksek performansının dışında ilgi çekici özellikleri ise:

Kendi Kendini Temizleme İşlemi

24000 BTU klima modelleri, kendini temizleyen iç ünite sayesinde ortam hava kalitesi korunurken cihaz parçalarının da ömrü uzar.

Doğal Enzim Filtresi

24000 BTU klimalar doğal enzim filtresi kirli havayı emer. Bakteriler ortadan kaldırılır, böylece ortama temiz hava verilir.

Fotokatalitik Yıkanabilir Koku Filtresi

24000 btu klima kötü kokuya neden olan molekülleri kokudan arındırarak havayı temiz tutar. Sadece su ile temizlenebilir.

Alerjen Filtresi

Alerjen filtresi, enzim ve üre alerjenlerini deaktive eder, mantar, bakteri ve diğer alerjenik bileşikleri yok eder. Mekandaki havayı her zaman taze tutar.

Mitsubishi Klima

Aktif Karbon Filtresi

24000 BTU klima modelleri havadaki birçok kokunun giderilmesini ve zararlı kimyasal gazların etkisiz hale getirilmesini sağlar.

Gelişmiş kontrol

24000 btu kapasiteli klimalar tek dış üniteye sahip yapısı ile aynı anda çoklu klima yönetim sistemi.

Kolay kurulum ve bakım

24000 BTU klima sistemi kat veya bölge bazında entegre etmeye olanak tanır.

24000 BTU Klima Fiyatları

24000 BTU klima fiyatları her sezon değişebiliyor. Firmalar yaz ve kış kampanyalarıyla ürünlerini pazarlayabiliyorlar. Bir kere gördüğünüz fiyatı bir daha göremeyebiliyorsunuz. Bu nedenle kampanyaları takip etmenizde fayda var.

24000 BTU klima fiyatları da;

 • Klimanın markasına,
 • Tam kapasitesine,
 • Kullanım alanına,
 • Satın alınacak adedine,
 • Cihaz kalitesine göre değişmektedir.

24000 BTU klima fiyatları 2.500 TL ile 4.500 TL arasında olabilir. Klima markasına göre daha yüksek ücretlerle de karşılaşılabilir. Her sene değişen 24000 BTU klima fiyatları hakkında sağlıklı bilgiler almak için satış danışmanlarını arayabilirsiniz. Mekanlarınızda kaliteli iklimlendirmeler istiyorsanız duvar tipi, yer tipi ve mutli klimalardan 24000 BTU kapasiteli klimaları tercih edebilirsiniz.

Klima Çarpmasının Belirtileri ve Tedavisi

Yazın kavurucu sıcaklarından korunmak için kapalı mekanlarda klima kullanırız. Fakat kullandığımız klimalar her ne kadar serinlememizi sağlasa da bazı durumlarda sağlığımızı ciddi boyutta tehdit edebilir. Yanlış klima kullanımı zatürre, klima çarpması gibi sağlık problemlerini beraberinde getirmektedir.

Klima çarpmasının belirtileri ve tedavisi kolay olsa da dikkat edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Klima çarpması durumu, devamlı klimalı alanlarda çalışan kişilerde bir anda sıcak havayla temas etmesi durumunda anlık hava değişimi sebebiyle ortaya çıkan ağrı ve hastalıkların genel tanımıdır. Klima çarpması ve tedavisi kolay olsa da tekrar ettiğinde kalıcı sorunlara neden olabilir.

Klima çarpması ve belirtileri gözlendiğinde teşhisi kolaydır ve hemen müdahalelerle tedavi yapılabilir. Klima çarpması nedir ve nasıl geçer daha yakından bakalım…

Klima Çarpmasının Belirtileri

Klima çarpması belirtileri görüldüğünde hemen tedavi sürecine başlanmalıdır. Ağrılı ve vücut direncini düşüren bir hastalık olan klima çarpmasının belirtileri:

 • Ateş yükselmesi
 • Halsizlik ve isteksizlik
 • Şiddetli baş ağrıları
 • Huzursuzluk
 • Boyun tutulması
 • Nefes alırken göğüs ağrısıdır.

Klima çarpmasının belirtileri ve tedavisi kolay teşhisle yapılacak müdahaleleri kapsar. Klima çarptı ne yapabilirim diyenler soluğu doktorda almalılar. Yaz aylarında acillerin klima hastalıklarından muzdarip olanların uğrak durağı olduğunu düşünürsek en doğru tedaviyi doktorların uyguladığını belirtmekte yarar var. Kendi başınıza tedavi olmaya kalkmayın.

Mitsubishi Klima

Klima Çarpmasına Ne İyi Gelir?

Klima çarpması ilaç ve egzersiz yöntemleriyle tedavi edilebilir. Klima çarpması nasıl geçer diye düşünenler doktorlarının önerilerini dinlemeliler. Genellikle kasılma halinde başlayan klima çarpmasında kasılmaları yok etmek için kramp giren bölgede yer alan kası ters yönde çalıştırmanız gereklidir ve her bölgeye göre farklı tedavi yolları vardır.

Klima çarpması sonucu ellerde veya kollarda oluşan kramp kasılmalarını yok etmek için o bölgeyi ilk olarak ısıtmak ve ardından yavaş bir şekilde germe hareketleri yapmak gerekir. Ayrıca kramp sonrasında bölgede biriken laktik asitin oluşturacağı ağrıyı azaltmak için masaj uygulamaları veya ılık duş yapmak oldukça yararlı olacaktır.

Ağrılarınız ve kramplar için yatıştırıcı çaylar ve bitkisel tedavileri de deneyebilirsiniz. Özellikle yeşil çay içerek vücudunuzun direncini artırabilirsiniz. Klima çarpmasına ne iyi gelir derseniz ayrıca soğuk çayları önerebiliriz. Kuvvetli antioksidan etkisi olan, vücuttaki ödemi atan, kan dolaşımını hızlandıran, spazmları gideren ve direncinizi artıran çaylarla daha rahat bir yaz mevsimi geçirebilirsiniz.

Ayrıca klima çarpmasından korunmak için:

 • Isı farkının olduğu ortamlar arasında sık geçiş yapmayın.
 • Terli iseniz klimayı çalıştırmamalısınız.
 • Klimanın direkt olarak vücudunuza hava üflemesini engellemelisiniz.
 • Klima sıcaklığını dış ortam sıcaklığına göre ayarlamalısınız.
 • Klimanızda ayarlanabilir nem oranı özelliği varsa nem oranını ortalama %50 civarında ayarlamalısınız.

Klima çarpması belirtileri ve tedavisi kişiden kişiye değişeceği için bahsettiğimiz belirtileri gördüğünüzde doktorunuza danışmanız sağlıklı olacaktır. Doğru klima kullanımı ile klima çarpması ve diğer hastalıkların önüne geçebilirsiniz, klima uzmanlarını dinleyin…

Klima Alırken ve Kullanırken Dikkat Edilecek 10 Husus

Klima satın alırken ve kullanırken dikkat edeceğimiz belli başlı hususlar vardır. En iyi klimayı satın almak ve sonrasında da verimli şekilde kullanmak için bilinçli olmak gerekir. Mekanımızın özelliklerine uygun klimaları uzun yıllar aynı performansta kullanabilir, arıza ve bakım masraflarımızı en aza indirmiş oluruz.

Klima alırken ve kullanırken dikkat edilecek 10 husus:

 • Klimanın markası

Klima satın alırken dikkat edilecekler listemizin ilk sırasında elbette klimanın markası yer alıyor. Adı sanı duyulmamış klima markası almak cihazınızı kullanırken düşük performanstan arızalara kadar birçok soruna neden olabilir. Bu nedenle Türkiye’de satış rakamları en yüksek olan ve kullanıcı yorumları olumlu olan klima markalarını tercih edin.

 • Klimanın kullanılacağı yer

Klimanın kullanılacağı yer klima alırken nelere dikkat edilmeli diyenlerin üzerinde durmaları gereken bir husus. Evlerde kullanılan klimalarla ofislerde kullanılan klima modelleri arasında fark vardır. Bu nedenle cihaz seçimi yapılırken nasıl bir mekanda kullanılacağı göz önünde bulundurulmalıdır. Evlerde duvar tipi kullanılırken hastanelerde kaset tipi klimalar avantaj yaratmaktadır.

 • İhtiyaç duyulan kapasite

Klima alırken dikkat edilecek hususlar arasında mekanın ihtiyacı olan kapasite de yer alıyor. Mekanın büyüklüğü, kişi sayısı, yaşanılan bölge gibi etkenler kapasitenin belirlenmesini sağlıyor. Kapasite hesabını da klima uzmanlarının yapması gerekiyor. Keşif ekipleri en doğru klima modelini böylece belirliyorlar.

 • Klima firmasının yetkili servis hizmeti

Klima alırken nelere dikkat etmeliyiz diyenler cihazlarını satın aldıkları firmanın yetkili satış ve servis merkezi olduğundan emin olmalılar. Yıllık bakım yaptırmak ve arıza durumlarında muhatap bulmak için yetkili servis hizmeti veren firmalardan cihaz almalılar.

 • Klimanın harcadığı enerji

Klimanın harcadığı enerji de klima seçerken tercihlerinizi etkileyecektir. Düşük enerji harcayan klimalar yüksek elektrik faturalarıyla karşılaşmamanızı sağlayacaktır. A sınıfı kalitede klima alarak enerji sarfiyatından tasarruf edebilirsiniz. Klima satın alırken dikkat edilecekler sayesinde doğru cihazı alabilirsiniz.

Mitsubishi Klima

 • Mekandaki kişi sayısı

Klima kullanılacak olan mekanda yaşayan ya da çalışan kişi sayısı da klima alırken dikkat edilecek hususlar arasındadır. Mekandaki kişi değiştikçe ihtiyaç duyulacak kişi sayısı da değişecektir.

 • Yaşanılan bölge

Doğu Anadolu Bölgesi ile Akdeniz Bölgesi’nin iklim koşulları birbirinden farklı olduğu için satılan klimalar da farklılık gösterecektir. Kış şartlarının zorlu olduğu Doğu Anadolu’da ısıtma değerleri yüksek klimaların satın alınması ihtiyaçları karşılarken Akdeniz Bölgesi’nde soğutma kapasitesi yüksek klimalar faydalı olmaktadır. Dolayısıyla klima alırken yaşadığınız bölgenin iklim şartlarını da göz önünde bulundurmanız gerekecektir.

 • Klimanın gün içinde kaç saat kullanılacağı

Klimanızı günde 1 – 2 saat kullanacaksanız A sınıfı klima almak zorunda değilsiniz. Ancak klimanız gün boyu çalışacaksa A sınıfı inverter klima modelleri daha avantajlı olacaktır. Elektrik faturalarınızın yüksek gelmesini istemiyorsanız enerji tasarruflu klimaları tercih etmelisiniz.

 • Klimanın hijyeni

Klima kullanırken dikkat edilecekler arasında klimanın hijyen unsurları ilk sıradadır. Mekana hava yayan klimaların anti bakteriyel filtrelere sahip olması gerekir. Aksi taktirde bakteriler ve tozlar klima hastalıklarına neden olacaktır. Klimaların düzenli temizlenmesi hijyen koşullarının oluşturulmasını sağlayacaktır.

 • Klimanın bakımı

Klima kullanırken nelere dikkat edilmeli diyenler için bir diğer öneri de yıllık periyodik bakımlarının yaptırılmasıdır. Bakımı yapılmayan klimalar mikrop yayarak hastalıklara neden olur. Aynı zamanda performansları da düşen klimalar arıza masraflarına neden olabilir.

Klima satın alırken ve kullanırken dikkat edilecekler önerilerimize kulak vererek satın alacağınız klimaları doğru seçebilir ve yıllarca aynı verimlilikle kullanabilirsiniz.

Kanallı Tip Klima – Kusursuz Hava Akımı

Nedir?

Kanal ve menfezler yardımı ile hava dağılımı sağlayan klima türlerine kanallı tip klima denmektedir. Merkezi ısıtma ve soğutma sistemi kategorisi içinde yer alan kanallı tip klima, iç üniteleri tavan arası boşluğuna gizlenerek monte edilir. Bu nedenle mekanlarda hoş bir görünüm sağlar. Mitsubishi Klima kanallı tip klimalar ile kusursuz hava akımı sağlamaktadır.

Devamını Oku

Klima Kapasite Hesabı Nasıl Yapılır?

Klima kapasite hesabı, klima satın almak isteyen kişiler tarafından mekanlarının ihtiyacı olan klimayı doğru belirlemek için yapılan matematiksel bir işlemdir.

Klima kapasitesi montaj yapılacak mekânın bulunduğu bölgeye, yapı malzemesine, pencere alanına, güneş ışığı alma miktarına, ortamda bulunan kişi sayısına, ek ısı kaynaklarına ve alanın büyüklüğüne göre yetkili kişiler tarafından hesaplanmaktadır. Klima kapasitesinin belirlenmesinde birden çok etken olduğu için dikkatli yapılması gerekmektedir.

Devamını Oku

Duyulur Isı ve Gizli Isı Nedir? Farkları Nelerdir?

Duyulur ısı ve gizli ısı, iklimlendirme cihazlarında tanıtım yapılırken duyacağınız tanımlardandır. Genel tanımlama olarak duyulur ısı, maddenin sıcaklığını değiştirmek için gereken ısı miktarıdır. Maddenin sıcaklığında farklılık yaratır, ama halini değiştirmez. Gizli ısı ise, maddenin fiziksel halini değiştirmesine rağmen, sıcaklığında fark oluşturmaz.

Devamını Oku

Mobil Klima – Her Alanda Isıtma ve Soğutma

Mobil Klima Nedir? Portatif Klimalar

Portatif klima olarak da adlandırılan mobil klima, kolaylıkla taşınabilmesi ve her mekana uyum sağlaması ile tercih edilir. Ayrıca montaj hizmeti gerektirmemesi ve dış üniteye sahip olmaması da önemlidir. Yüksek verimle çalışması ve diğer klimalar gibi az enerji harcaması mobil klimaların her alanda kullanılmasına olanak tanır. Portatif klima modelleri, mekan özelliklerine göre farklı kapasitelerde seçilebilir.

Devamını Oku

Çocuk ve Bebek Odaları İçin Tavsiye Edilen Klima Modelleri

Çoğu insan klimanın hastalıklara neden olduğu önyargısı taşıyarak çocukların ve bebeklerin bulundukları ortamda klima kullanmazlar. Şunu belirtmek gerekir ki; klima hasta etmez, klimanın içindeki bakteri ve mikroplar hastalığa neden olurlar. Bu tehlike de klimaların filtrelerinin düzenli şekilde temizlenmesi ve cihazın bakımının aksatılmaması ile ortadan kaldırılır. Dolayısıyla çocuk odası için klima kullanmak zararlı değildir.

Bebek odası için klima alınırken mekan özelliklerinin yanında odada bebeğinizin kalacağını keşif ekiplerine ya da satış danışmanlarına belirttiğinizde sizlere çocuk odası klimaları önerisi yapacaklardır. Bebekleriniz ve çocuklarınızın sağlığı için 12binlik klima ihtiyacı olan mekana 9binlik klima önererek mekanın daha yavaş iklimlenmesini sağlayabilirler. Bunlara ek olarak klima soğutma konumunda, yüksek derecede ve düşük fan ayarında çalıştırılabilir.

Bebek ve Çocuk Odaları İçin En Çok Tercih Edilen Klimalar

Çocuk odası için klima alacak olanlar A sınıfı inverter klimaları ilk sıraya koymalılar. Klasik on off klimalardan daha dengeli iklimlendirme yapan inverter klimalar çocuklarınızın sağlığını tehlikeye atmayacaktır.

Bebek odası için klima seçerken ayrıca üfleme ağzı geniş, dolayısı ile odayı yavaş yavaş iklimlendiren, sert hava akışı yapmayacak klima modelleri önerilir. Bebek odası ve çocuk odası klimaları olarak en çok tercih edilenler:


Çocuk ve Bebek Odası Klima Fiyatları

Çocuk odası için klima alırken fiyatlarını da göz önünde bulundurmak gerekiyor elbette. Ancak çocuklarımızın klimanın zararlarından korunması için fiyattan önce kaliteye önem vermemiz gerekiyor. En iyi klima markasını ve modeli tercih ederek klima kullanımını güvenli hale getirebiliriz.

Bebek odası klima fiyatları; keşif sonrası belirlenen kapasiteye, klimanın A sınıfı olup olmamasına, odanın metrekaresine, bulunduğu bölgeye, odada olacak kişi sayısına göre değişmektedir.

Bebek için hangi klima alınmalı konusunda kararınızı keşif uzmanları ve klima teknisyenleriyle birlikte vermeniz gerekmektedir.

Mitsubishi Klima

Bebek Odası İçin Klima Kullanımında Birkaç Öneri

Çocuk odası klimaları satın alınırken ne kadar dikkatliyseniz klimaları kullanırken de bir o kadar dikkatli olmalısınız. Bebek odası için klima kullanımı sırasında:

 • Klima havasını direkt bebeğinizin üzerine vermeyiniz.
 • Nem alma modunu sık sık kullanarak çocuklarınızın mekandaki kuru havadan rahatsız olmasının önüne geçmelisiniz.
 • Bebek odası klimaları çalıştıktan sonra odayı havalandırmayı ihmal etmeyin.
 • Çocuk odası klimaları için düzenli bakım hizmeti alın. Filtrelerinizi temizletin.

Bebek için hangi klima alınmalı konusunda uzman destek ararsanız yetkili servis merkezlerini arayabilirsiniz. Çocuk odası için klima tercihinizi daha sağlıklı yapmış olursunuz.