klima kaç derecede çalıştırılmalı

Klima Kaç Derecede Çalıştırılmalı? İdeal Isıtma ve Soğutma Değerleri

Klima modları mevsime göre mekan ısısını ayarlamanız için yardımcı olan değerlerdir. Klima sıcak ayarı ve soğuk ayarı doğru yapıldığı sürece herhangi bir sorun yaratmamaktadır. Odada olması gereken sıcaklığın çok altında ya da üzerinde kullanılan klimalar insan vücudunu rahatsız edecektir. Bu nedenle klima kaç derecede çalıştırılmalı iyi bilmek gerekir.

Klimaları kullanırken yaratacağı zararları da göz önünde bulundurursak klima kaç derece olmalı sorumuza yanıt bulabiliriz. Öncelikli olarak insan vücudu sıcaklığına uygun klima çalıştırmayı unutmamalıyız. İnsan vücudunun ortalama vücut sıcaklığının 37 derece olduğunu söylersek klimaların 20 ile 26 derece arasındaki sıcaklıkta çalıştırılması yeterli olacaktır.

Klima kaç derece olmalı hususu özellikle çocukların, yaşlıların ve hamilelerin bulunduğu ortamda önemlidir. Bu kişilerin klimaların direkt etkilerine maruz kalmaması gerekmektedir. Klimaların perdelerini yukarıya veya aşağıya doğru çevirerek ısının ya da soğukluğun direkt kişiye gelmesini önlemek gerekir.

Her Mekana Klima Takılmamalı! – Klima Sıcaklık Dereceleri

Klima kaç derecede çalıştırılmalı konusunda çalıştırılan her klimanın dış ortama verdiği ısının da hesaplanması gerektiğini unutmamalısınız. Bu durumda da klimaların bulunduğu ortamın büyüklüğüne göre seçim yapmak konusu devreye giriyor. Çok büyük bir klimayı küçük bir odaya koyduğumuzda klimanın ortama vereceği soğuk hava o odanın kapasitesinden fazla olacaktır. Bu nedenle hem soğuk hem de sağlıksız bir ortamla karşılaşılabilir. Bu nedenle odada bulunan insanlar daha çabuk hasta olabilir.

Klima kullanımı sırasında genellikle büyük bir hata yapılıyor. Klima kullananlar cihazda gördükleri minimum soğutma derecesi olan 18 dereceye klimalarını ayarladıklarında cihazı 18 derece üfleyecek zannediyorlar. Kumanda da görülen ve display bölümünde görülen 18 derece ortamı getirmek istediği sıcaklık anlamına geliyor.

Klima sıcaklık ayarı yapılırken örneğin dışarısı 35 derece ve içeriyi 18 dereceye ayarladığınız zaman dışarıdan gelen bir insan içeri girdiği zaman bir ferahlık sağlasa da bu tüketiciyi rahatsız ediyor. Hastalıklara çevirebiliyor, üşütebiliyor. Sinüzitleri olanları çok etkiliyor. Bu nedenle klima kaç derecede çalıştırılmalı iyi bilmek gerekiyor. Klima soğuk ayarı konfor sıcaklığının 25 derece olması gerekiyor. O bile rahatsız ediyorsa 26-27 dereceye çıkartabiliriz. Doğru kullandığımız zaman klima mükemmel bir soğutma aracı oluyor.

Klima sıcak ayarı ise yine aynı şekilde 23 – 24 derecelerde ideal olarak gösteriliyor. Mekan özelliklerine ve hava şartlarına göre bu değerler değişebiliyor.

Mitsubishi Klima

Klima Kaç Derecede Soğutur?

Klima kaç derecede çalıştırılmalı sorunuza cevap olarak verdiğimiz klima soğuk ayarı, aslında klimanın kaç derecede soğuttuğunun da cevabı niteliğindedir. Klima soğutma derecesi:

  • Mekanın büyüklüğüne,
  • İstenen soğutma performansına,
  • Klimanın soğutma özelliklerine,
  • Soğutulmak istenen yerin iklim özelliklerine,
  • Mekandaki kişi sayısına,
  • Isı yalıtımının olup olmamasına göre değişmektedir.

Klima soğuk ayarı yapılırken mekanda istenen sıcaklığın göz önünde bulundurulması gerekir. Mekanın özelliklerine göre klima 18 derecede de soğutabilir, 22 derecede de. Bu nedenle klima kaç derecede soğutur sorunuza kesin bir cevap veremeyiz. Ancak en düşük sıcaklık değerine getirerek sağlıksız bir soğutma yaratmamanızı önerebiliriz.

Klima Sıcak Ayarı Kaç Derece Olmalı?

Klima sıcak ayarı yapılırken ortamdaki ısı ve mekan büyüklüğü çok önemlidir. 24 derecenin üzerinde sıcaklıklar sağlıklı bir çalışma ortamı yaratmayacağı için klima sıcaklık ayarı 22 – 23 derecelerde olmalıdır. Mekandaki kişi sayısının fazla olduğu yerlerde sıcaklık değerleri birkaç derece düşürülebilir. Uyku hali, yorgunluk ve benzeri problemler sıcak ortamlarda meydana geleceği için sıcaklığı abartmamak gerekir.

Klima Eksi Kaç Dereceye Kadar Çalışır?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte klimaların soğuk havalarda çalışma performansı da arttı. Günümüzde – 15 dereceye kadar ısıtma kapasitesi olan klimalar bulunuyor. Hatta bazı klima markaları – 25 dereceye kadar ısıtma yaptıklarını iddia ediyorlar. Bu ne kadar doğru tartışılır ancak Mitsubishi gibi klima devi markalar soğuk havalarda çalışma performanslarıyla ihtiyaçları karşılıyor.

Klima kullanıcıları genelde klimaların ısıtmadığı kanısında ve bunun sebebi de eski klima modellerinin ısıtmada çalışma aralığının (0, +5) derece olmasıdır. Dış ortam sıcaklığı göz önünde bulundurularak klima satın alındığında elbette bu durumla karşılaşılmamaktadır. Klima alırken ısıtmada problem yaşamak istemiyorsanız aldığınız cihazın kışın -15 dereceye kadar ısıtma yapıp yapmadığına dikkat etmelisiniz.

Klima eksi kaç dereceye kadar çalışır sorunuzu her zaman aklınızda tutarak klima satın alacağınız firmaya sormayı unutmamalısınız. Isıtma ve soğutma performansından emin olmadığınız modeli ve markayı satın almamalısınız. Klima modları ve sıcak – soğuk ayarları hakkında bilgi sahibi olarak bilinçli bir şekilde alışveriş yapmalısınız.