klima mı vantilatör mü

Klima Mı Vantilatör Mü? Hangisini Almalısınız?

Özellikle son yıllardaki kavuran yaz sıcakları, kapalı alanlarda durmamızı neredeyse imkansızlaştırıyor. Sıcaklıklarla başa çıkmamızı ise klima ya da vantilatör gibi iklimlendirme cihazları sağlıyor. Yaz aylarında klimaların ve vantilatörlerin satışlarında patlama yaşanıyor. Peki klima mı vantilatör mü daha avantajlı? Doğru tercih vantilatör mü klima mı? Klimanın veya vantilatörün zararları nelerdir? Hangisi daha doğru bir serinlik sağlar?

Serinlemek amacıyla klima da vantilatör de kullanılabilir. Klima vantilatör karşılaştırması için satın alacağınız serinleme aracını kullanacağınız mekanın büyüklüğü ve klimayı ya da vantilatörü kaç saat çalıştıracağınız önemlidir. Eğer gün boyu mekanınızı serinletecekseniz A sınıfı inverter klima almanız daha avantajlı olacaktır. Ancak sadece belli saatlerde mekanınızı serinletecekseniz anlık çözüm olarak vantilatör kullanabilirsiniz.

Ayrıca klima mı vantilatör mü almalıyım diyenler ofis ya da çalışma mekanları için klimaları tercih ettiklerinde daha avantajlı bir serinlik sağlarlar. Evlerde odalar için ise vantilatör kullanımı yeterli olabilir. Ancak yine de klima kadar performans göstermeyeceği ve odayı tam anlamıyla serinletmeyeceğini bilmeniz gerekir.

Gündüz Klima, Gece Vantilatör

Uzmanlar klima mı vantilatör mü diyenleri her ikisinin de yanlış kullanılmaması konusunda uyarıyor. Örneğin klimanın yüz felcine neden olduğu durumlar vantilatör için de geçerli oluyor. Dolayısıyla klima ve vantilatör kullanırken aşırıya kaçmamak gerekiyor.

Klimalar gündüz saatlerindeki sıcaklıkla daha iyi savaşırken vantilatörler gece saatlerinde kullanılabiliyor. Evlerinizde her iki cihazın da bulunması avantajlı bir iklimlendirme sağlayabilir. Gündüz klima kullanırken gece yatış tarafınızın tersinde olacak bir vantilatörle rahatça uyuyabilirsiniz.

Mitsubishi Klima

Hangisi Daha Az Enerji Harcıyor?

Klima vantilatör karşılaştırması yaparken klimanın ve vantilatörün ne kadar enerji harcayacağını da göz önünde bulundurmalısınız. Serinleyelim derken bütçenizi yakmamanız gerekiyor. Vantilatörde motor sarfiyatı az bile olsa bire bir enerji tüketimi olur. Vantilatörden 280 Watt’lık bir güç alırsınız. Ancak klimadan daha yüksek bir güç alır ve daha iyi serinlik sağlarsınız.

Klima ile vantilatörü bire bir ölçtüğünüz zaman klimada enerji sarfiyatı daha düşük olacaktır. Bir Kilowatt’lık enerji tüketiminde 1 Kilowatt’lık bir enerji alırsınız. Bu bağlamda kapalı alanlarda sadece klima tercih edilmelidir.

Hangisi Daha Sağlıklı? Klima Mı Vantilatör Mü?

Klima mı vantilatör mü sağlıklı, hangisi bizi daha çok hasta eder diye düşünüyor olabilirsiniz. Hatta klimanın hastalıklara neden olduğu konusunda önyargınız da olabilir. Ancak vantilatör de klima kadar tehlikeli. Klima mı vantilatör mü almalıyım diyenler her ikisinin de aynı hastalıklara neden olduğunu bilmeliler.

Yanlış ve aşırı kullanımda üst solunum hastalıkları, akciğer rahatsızlıkları, boyun ve sırt tutulmaları, bu bölgelerde kas spazmı gerçekleşebilir. Bir kişinin eski bir hastalığı yeniden nüksedebilir. O nedenle klimaların ve vantilatörlerin bilinçli kullanılması gerekiyor.

Kısaca klima mı vantilatör mü almalıyım diyenler:

  • Vantilatörün soğutucu etkisi yok sadece havayı bir yönden alıp diğer yöne götürür, aldatıcı bir tesir yaratır.
  • Ortamın ısı derecesini düşürmez.
  • Vantilatörler harcadıkları enerji kadar verim sunmazlar.
  • Vantilatörler klimaya göre ortamdaki tozu ve mikrobu yok edici bir teknolojiye sahip değildirler.
  • Klimadan sağlanan serinlik vantilatörden sağlanamaz.
  • Klimalar çevre dostu olduğu için sağlıklı gazlar kullanırlar. Vantilatör sadece elektrikle çalıştığı için harcanan enerji artar.

Klima vantilatör karşılaştırması için galibimiz klima olarak gözüküyor. Hem enerji tasarrufları hem de verimleriyle teknoloji harikası olan klimalar vantilatörlerin yerine yıllar önce geçti zaten.

Klima ve vantilatör arasındaki fark ile artılar ve eksiler hangi cihazı alacağınıza karar vermenizi sağlayabilir. Mekanlarınızda en iyi iklimlendirmeyi sağlamak için teknolojiden şaşmayın…