klima öksürüğü

Klima Öksürüğü ve Klima Hastalıklarından Korunmak

Klimaların yanlış kullanılması sonucunda ortaya çıkan bir diğer hastalık da klima öksürüğüdür. Klima öksürüğü, klima mikrobu ile birlikte özellikle yaz aylarında görülür. Temizliği ve bakımı yapılmadan kullanılan klimalarda oluşan bakterilerin mekana yayılmasıyla birlikte kişilerde tedavi gerektirecek boyutlarda öksürük şikayetleri görülebilir.

Gerek araç içi ya da kapalı ortamlarda klimaya maruz kalma sonucu atpik pnömoniler denilen zatürre ve alt solunum yolları enfeksiyonları gelişebilir, tedavi aksatıldığı taktirde uzamış inatçı kuru öksürükler görülebilir. Klima öksürük yapar mı sorusunun cevabı maalesef yanlış kullanımda başımıza gelebilir.

Klima Öksürüğü Nasıl Geçer?

Klima öksürüğü tedavisi, öksürüğün türüne göre yapılır. Kuru öksürük, hava kirliliğinin ortadan kaldırılması ile kesilirken güzel bir havalandırma ve mekandaki havanın nemlendirilmesi ile birlikte öksürük büyük oranda azalır.
Klima mikrobu ile enfeksiyon kapıldığında ise antibiyotik tedavisi uygulamak gerekir. Enfeksiyonlardan kaynaklanan öksürükler, mikropların akciğerlerde birikmemesi için desteklenir ve kişinin daha çok öksürmesi sağlanır.

Klima öksürüğü nasıl geçer sorusuna cevap bulamayanlar, evdeki kuru havanın solunum yollarını kuruttuğunu bilmeliler. Bu durumda da evin nem seviyesini ideal duruma getirmek için buhar cihazları ya da klimalardan yararlanmalılar. Evdeki nem düzeyinin %40 – 50 arasında olmasını sağlamalılar. Ayrıca odalarını her gün havalandırmayı ihmal etmemeliler.

Mitsubishi Klima

Buna ek olarak klima hastalıklarından korunmak ve klima virüsü belirtileri ile karşılaşmamak için toz tutabilecek eşyalardan kaçınmak gerekiyor. Alerjik yapılı kişilerin, evlerinde mümkün olduğunca az eşya bulundurarak klima üflemesi ile birlikte mekandaki tozun havaya yayılmasının önüne geçmesi faydalı olabilir. Kumaş kaplı eşyalar yerine deri, sentetik veya ahşap eşyalar tercih ederek evlerde ve iş yerlerinde tozlu hava oluşmasının önüne geçilebilir.

Klima Mikrobu Hasta Ediyor!

Klima mikrobu ve klima virüsleri, oluşumu engellenmediğinde hastalıklara sebep oluyor. Astım, sinüzit, bronşit, üst solunum yolu ve akciğer enfeksiyonları, zatürre gibi rahatsızlıklar görülüyor. Klima öksürüğü ve diğer hastalıkların görülmemesi için klimaların bakımlarının düzenli olarak yapılması, filtrelerinin temizlenmesi, aşırı kullanımdan kaçınılması, çocukların ve yaşlıların olduğu odalarda düşük fan değerinde çalıştırılmaları ve direkt kişiye üflemesinin engellenmesi gerekiyor.

Klima öksürüğü tedavisi kolay olsa da diğer klima rahatsızlıklarının görülmemesi için uzman önerileri ile klimaların kullanılması gerekiyor.