klima sağlığa zararlı mı

Klima Sağlığa Zararlı Mı?

Evlerimizde, ofislerimizde, iş yerlerinde, hastanelerde ve okullarda sıklıkla kullandığımız ve bulunduğumuz ortamlarda ısıtma ve soğutma işlemi yapma özelliğine sahip olan klimalar en çok tercih edilen elektronik cihazlardandır. Her elektronik üründe olduğu gibi klimaların da zararları vardır. Bu zararlar bilinçsiz ve yanlış kullanımla ortaya çıkarlar. Aksi taktirde klimadan herhangi bir kasıtlı zarar görmezsiniz elbette.

Klima sağlığa zararlı mı, zararlıysa da bu durumlardan nasıl kurtuluruz diye düşündüğünüzde klimanızı nasıl kullandığınızı gözden geçirmenizi öneririz. Kullanım kılavuzunda yer alan bilgilerle kullanılmayan klimalarınızın zararını en kısa sürede görebilirsiniz. Yapılan aşırı ısıtma ve soğutma, cihazın bakımının aksatılması ve diğer sebepler klimanın zararlarını ortaya çıkaracaktır.

Klimanın zararlarının ortaya çıktığı durumlar ve etkileri:

  • Klimanız doğru yere monte edilmediyse klimanın zararları kısa sürede görülecektir. Yanlış yere monte edilmiş olan klimalar mekanı istediğiniz gibi iklimlendirmeyecek, yanlış yönde üfleyecek, sağlık sorunlarına sebep olacaktır.
  • Kapasitesinden daha küçük alanlarda kullanılan klimalar da olumsuz etki yaratacaktır. Bu nedenle mekanın ihtiyacı olan kapasitede klima almanız gerekir.
  • Klimanın zararları nelerdir diyenler için bakımsız klimaların sizleri nasıl hasta edeceğinden de bahsedebiliriz. Yıllık bakımları yapılmayan klimaların iç ve dış ünitelerinde biriken mikroplar mekanınıza hava yoluyla girdikçe çeşitli klima hastalıklarına yakalanacaksınız.
  • Gece uyurken yanlış kullanılan klimalar da zararlı olacaktır. Uyurken klimanın üfleme yönünde bulunmanız eklem rahatsızlıkları başta olmak üzere solunum yolları hastalıklarına yakalanmanıza neden olabilir.
  • Klimanın önerilen sıcaklıkta kullanılmaması da zararlıdır. 23 – 24 dereceyi aşmaması gereken mekan sıcaklığının sürekli değişmesi klima zararları ile sizleri karşılaştıracaktır.

Mitsubishi Klima

Klima Hasta Eder Mi?

Klima sağlığa zararlı mı sorusunu merak edenler hangi hastalıkların klima kullanımıyla birlikte ortaya çıkacağını da merak ederler. Klimalarda biriken toz ve bakterilerin cihazı kullanırken hastalıklara sebebiyet vermemesi için en az yılda 2 kez bakım yaptırmak gerekir. Astım, bronşit, akciğer hastalıkları ile eklem rahatsızlıklarına kadar farklı klima hastalıkları bu sebeple görülecektir. Klimanın sağlığa etkileri ve klima kullanımının zararları yanlış kullanımlarla ortaya çıkacaktır.

Bilinçsiz Klima Kullanımı Sağlığa Zararlı!

Modern teknolojinin sunduğu rahatlıklardan olan klimalar, dilediğimiz zaman mekanımızı ısıtıyor, dilediğimiz zaman soğutuyor. Sağlıklı ve hijyenik iklimlendirme sağlayan klimaların zararlarını ise bilinçsiz kullanımlar ortaya çıkarıyor. Klimanın sağlığa zararları, önerilen kullanımın dışına çıkınca gözle görülür bir hal alıyor.
Bakımı yapılmayan, arızaları yetkili servisler dışında kişilere tamir ettirilen, mekanın kapasitesinden düşük ya da yüksek olan, yanlış montajı yapılan, düşük ya da yüksek sıcaklıklarla çalıştırılan klimalar elbette sağlığa zarar veriyor.

Klimaların zararları yerine yararları ile sağlıklı bir ortam yaratmak, konforlu ve rahat mekanlar oluşturmak, dilediğimiz gibi ısınmak ya da serinlemek için klimaları bilinçli kullanmalıyız. Aksi taktirde klimanın sağlığa etkilerinden muzdarip olabiliriz.