klima satın alırken dikkat edilecekler

Klima Alırken ve Kullanırken Dikkat Edilecek 10 Husus

Klima satın alırken ve kullanırken dikkat edeceğimiz belli başlı hususlar vardır. En iyi klimayı satın almak ve sonrasında da verimli şekilde kullanmak için bilinçli olmak gerekir. Mekanımızın özelliklerine uygun klimaları uzun yıllar aynı performansta kullanabilir, arıza ve bakım masraflarımızı en aza indirmiş oluruz.

Klima alırken ve kullanırken dikkat edilecek 10 husus:

  • Klimanın markası

Klima satın alırken dikkat edilecekler listemizin ilk sırasında elbette klimanın markası yer alıyor. Adı sanı duyulmamış klima markası almak cihazınızı kullanırken düşük performanstan arızalara kadar birçok soruna neden olabilir. Bu nedenle Türkiye’de satış rakamları en yüksek olan ve kullanıcı yorumları olumlu olan klima markalarını tercih edin.

  • Klimanın kullanılacağı yer

Klimanın kullanılacağı yer klima alırken nelere dikkat edilmeli diyenlerin üzerinde durmaları gereken bir husus. Evlerde kullanılan klimalarla ofislerde kullanılan klima modelleri arasında fark vardır. Bu nedenle cihaz seçimi yapılırken nasıl bir mekanda kullanılacağı göz önünde bulundurulmalıdır. Evlerde duvar tipi kullanılırken hastanelerde kaset tipi klimalar avantaj yaratmaktadır.

  • İhtiyaç duyulan kapasite

Klima alırken dikkat edilecek hususlar arasında mekanın ihtiyacı olan kapasite de yer alıyor. Mekanın büyüklüğü, kişi sayısı, yaşanılan bölge gibi etkenler kapasitenin belirlenmesini sağlıyor. Kapasite hesabını da klima uzmanlarının yapması gerekiyor. Keşif ekipleri en doğru klima modelini böylece belirliyorlar.

  • Klima firmasının yetkili servis hizmeti

Klima alırken nelere dikkat etmeliyiz diyenler cihazlarını satın aldıkları firmanın yetkili satış ve servis merkezi olduğundan emin olmalılar. Yıllık bakım yaptırmak ve arıza durumlarında muhatap bulmak için yetkili servis hizmeti veren firmalardan cihaz almalılar.

  • Klimanın harcadığı enerji

Klimanın harcadığı enerji de klima seçerken tercihlerinizi etkileyecektir. Düşük enerji harcayan klimalar yüksek elektrik faturalarıyla karşılaşmamanızı sağlayacaktır. A sınıfı kalitede klima alarak enerji sarfiyatından tasarruf edebilirsiniz. Klima satın alırken dikkat edilecekler sayesinde doğru cihazı alabilirsiniz.

Mitsubishi Klima

  • Mekandaki kişi sayısı

Klima kullanılacak olan mekanda yaşayan ya da çalışan kişi sayısı da klima alırken dikkat edilecek hususlar arasındadır. Mekandaki kişi değiştikçe ihtiyaç duyulacak kişi sayısı da değişecektir.

  • Yaşanılan bölge

Doğu Anadolu Bölgesi ile Akdeniz Bölgesi’nin iklim koşulları birbirinden farklı olduğu için satılan klimalar da farklılık gösterecektir. Kış şartlarının zorlu olduğu Doğu Anadolu’da ısıtma değerleri yüksek klimaların satın alınması ihtiyaçları karşılarken Akdeniz Bölgesi’nde soğutma kapasitesi yüksek klimalar faydalı olmaktadır. Dolayısıyla klima alırken yaşadığınız bölgenin iklim şartlarını da göz önünde bulundurmanız gerekecektir.

  • Klimanın gün içinde kaç saat kullanılacağı

Klimanızı günde 1 – 2 saat kullanacaksanız A sınıfı klima almak zorunda değilsiniz. Ancak klimanız gün boyu çalışacaksa A sınıfı inverter klima modelleri daha avantajlı olacaktır. Elektrik faturalarınızın yüksek gelmesini istemiyorsanız enerji tasarruflu klimaları tercih etmelisiniz.

  • Klimanın hijyeni

Klima kullanırken dikkat edilecekler arasında klimanın hijyen unsurları ilk sıradadır. Mekana hava yayan klimaların anti bakteriyel filtrelere sahip olması gerekir. Aksi taktirde bakteriler ve tozlar klima hastalıklarına neden olacaktır. Klimaların düzenli temizlenmesi hijyen koşullarının oluşturulmasını sağlayacaktır.

  • Klimanın bakımı

Klima kullanırken nelere dikkat edilmeli diyenler için bir diğer öneri de yıllık periyodik bakımlarının yaptırılmasıdır. Bakımı yapılmayan klimalar mikrop yayarak hastalıklara neden olur. Aynı zamanda performansları da düşen klimalar arıza masraflarına neden olabilir.

Klima satın alırken ve kullanırken dikkat edilecekler önerilerimize kulak vererek satın alacağınız klimaları doğru seçebilir ve yıllarca aynı verimlilikle kullanabilirsiniz.