klima terimler sözlüğü

Klima Terimler Sözlüğü

Mitsubishi Klima sizlere Klima terimler sözlüğünü aşağıdaki maddeler halinde açıklamaktadır.

 • Split sistem nedir?

Klimalarda sistemin 2 ana parçası vardır. İç ortamda ısı alışverişi yapan iç ünite ve dış ortamda ısı alışverişi yapan dış ünitedir. Bu iki ünite arasında gaz akışını ve sinyal alışverişini sağlayan bakır boru ve elektrik tesisatı bulunur. İki ayrı birimden oluşan bu sisteme split sistem denmektedir.

 • Multi split klima nedir?

Çoklu split anlamına gelmektedir. Yalnızca tek dış ünitesi olmakta ve birden fazla iç ünite bu tek dış üniteye bağlanmaktadır.

 • R410A gaz nedir?

R410A soğutma sistemlerinde kullanılan yeni bir soğutucu akışkandır. Türkiye klima pazarında sıklıkla kullanılan R22 gazının da dahil olduğu HCFC’lerin ozon tabakasına verdikleri zarardan ötürü Montreal Protokolü ile global olarak üretim ve kullanımına yönelik birtakım sınırlamalar getirilmiştir. HCFC’lere alternatif olarak HFC’ler (hydrofluorocarbon) geliştirilmiştir. R410A ozon tüketim katsayısının sıfır oluşu ile çevreye dost bir gazdır.

 • db(A) nedir? Klimalarda neden önemlidir?

dB(A) ses seviyesi anlamına gelen “desibel” kelimesinin kısaltmasıdır. Klima satın alırken emsallerine göre gürültü seviyesi en düşük olan seçilmelidir. Uyurken dış ortamdaki sesleri bilinçaltımızdan fark ederiz. 40 dB civarı ses seviyesi rahatsız bir uykuya neden olur. İyi bir uyku için ses seviyesinin 40 dB’in altında olması gerekir.

 • COP ve EER nedir?

COP (Coefficient Of Performance) ve elektrik verimliliği anlamına gelen EER (Energy Efficiency Ratio) değerleri klimanın ne kadar verimli olduğunu gösteren performans katsayısıdır. Alınan performansın kullanılan enerjiye oranıdır. A, B… gibi enerji sınıflarının referansı bu verimlilik göstergeleridir. Bir klimada bu değerler ne kadar yüksekse klima o kadar verimlidir.

 • Uzun ömürlü iyon deodorizasyon filtresi nedir?

İyon deodorizasyon filtresi oksitlenmenin ve iyon parçaları tarafından oluşturulan iyonların etkisini azaltarak hapsedilen kötü kokuları gideren sisteme verilen addır.

 • Duyulur ısı ve gizli ısı nedir?

Duyulur ısı, maddenin sıcaklığını değiştirmek için gereken ısı miktarıdır. Gizli ısı ise, maddenin fiziksel halini değiştirmesine rağmen, sıcaklığında fark oluşturmaz. Klimalar ortamdan duyulur ısı çekerek sıcaklığı azaltırken; gizli ısı çekerek hava içindeki su buharlarını yoğunlaştırır, nem miktarını azaltır ve iç mekanı konforlu hale getirir.

 • Kapasite hesabı nasıl yapılır?

Kapasite montaj yapılacak mekânın bulunduğu bölgeye, yapı malzemesine, pencere alanına, güneş ışığı alma miktarına, ortamda bulunan kişi sayısına, ek ısı kaynaklarına ve alanın büyüklüğüne göre yetkili kişiler tarafından hesaplanır.

 • Otomatik filtre temizlemeli klima nedir?

Otomatik filtre temizlemeli klimalar kumanda kontrolü ile tüm filtreyi 2 dakikada otomatik olarak temizleyen ısıtma ve soğutma sistemleridir. Filtre otomatik olarak temizlendikten sonra enerji tasarrufu yükten bağımsız olarak artar.

Mitsubishi Klima

 • “Heat Pump” nedir?

Dış bir ısı kaynağı kullanan klimaların çalışma sistemidir. Heat pump özellikli split klimalar: soğutma yaparken aynı anda zaten sıcak olan dış havayı ısıtırlar ve ısıtma yaparken dış havayı soğuturlar.

 • Klimada BTU Seçimi nedir?

Bir klima alırken ısıtmak veya soğutmak istediğiniz mekanın boyutuna uygun bir model seçmek gereklidir. Yetersiz veya gereğinden güçlü klimalar enerji tüketiminizi arttırır.

 • A Sınıfı Klima Nedir?

COP (coefficent of performance) değeri hesaplanarak bulunan klima sınıflarından biridir. 3.21 değerinin üstünde olanlar A sınıfı klima özelliğine kavuşurlar. Bunun anlamı daha az enerji sarf edilerek daha fazla ısı üretilmesidir.

 • Dış ünitesiz klima nedir?

Tek üniteden oluşan klimalara denir. Soğutma amaçlı kullanım esnasında drenaj bağlantısına ihtiyaç duymazlar. Drenaj suyunu yoğuşturarak kondenzasyon havası ile birlikte dış ortama atarlar.

 • Duvar tipi split klima nedir?

Bir iç ve bir dış üniteden oluşan ve duvara monte edilen duvar tipi split klimalar oldukça düşük ses seviyesinde çalışırlar. Duvar tipi split klimaların 9.000 Btu/h ile 28.000 Btu/h kapasiteler arasında değişik modelleri vardır. Duvar tipi split klimalar konutlarda ve konfor şartı istenen tüm mekanlarda problemsiz olarak kullanılırlar. onte edilemeyen mekanlarda da rahatlıkla kullanabilir.

 • İnverter nedir, nasıl çalışır?

Klimanın kendi kendine ortamdaki sıcaklığı artırıp düşürmesini sağlayan klima teknolojisidir. İnverter klimalar diğer cihazlardan farklı olarak farklı kapasitelerde çalışır, kapanma durumları olmaz.

 • Kanallı tip split klima nedir?

Merkezi sistem kategorisinde olan kanallı tip split klimalar, kanal ve menfezler aracılığı ile hava dağılımı sağlarlar. Kanallı tip split klimaların iç üniteleri tavan arası boşluğuna gizlenerek monte edilebilirler.

 • Kaset tipi split klima nedir?

4 yöne hava üfleme özelliği olan klimalardır. İç üniteleri tavan arası boşluğuna monte edilerek kullanım sağlanır. Opsiyonel olarak taze hava alma imkânları olduğundan yüksek konfor şartlarının istendiği mekânlarda tercih edilirler.

 • Multi split klima nedir?

Multi klima olarak da adlandırılan multi split, çoklu split anlamına gelir. Birebir split klimalarda olduğu gibi tek bir dış ünitesi bulunmaktadır. Buna karşılık birden fazla iç ünite bu tek dış üniteye bağlanmaktadır.

 • Salon tipi klima nedir?

Alışveriş merkezleri, sinema ve toplantı salonu gibi kalabalık yerlerde kullanılan klima sistemidir. Buzdolabı görünümüne sahiptir. Salon tipi split klimalar, yüksek hızlı ve güçlü fan sistemleri ile homojen hava dağılımını sağlarlar.

 • Mobil klima nedir?

Taşınabilen, dış ünitesi olmayan, montaj hizmeti gerektirmeyen klima modelidir. Mobil klimaların taşınabilir portatif bir klima olması, kolay monte edilmesi ve yüksek verimle performans sağlaması tercih edilmesindeki en belirgin etkendir.

 • Vrf klima nedir?

Tek dış ünite ile birden çok iç ünitenin kontrol edilebildiği klima sistemleridir. Gerektiği kadar soğutucu akışkan doğru fan ve doğru zamanda ihtiyaç duyulan iç üniteye sevk edilerek ısıtma ve soğutmada kullanılması sağlanır.

 • Yer tavan tipi split klima nedir?

Yer ve tavana monte edilebilen klimalar, mağaza, ofis gibi mekanlar için kullanılan şık tasarımlı cihazlardır. Tavan tipi klimalarda opsiyonel ek ısıtıcı takviyesi vardır. Uzaktan kumandalı modelleri mevcuttur.

 • Enerji sınıflandırma nedir?

Enerji sınıflandırma, Kyoto protokolü hedeflerini karşılamak amacıyla CO2 emisyonu azaltmak gibi bir yöntemle enerji etkinliği hedefleyen büyük Avrupa iklim değişim programının bir parçasıdır. Bu yolla Avrupa komisyonu, artan bilincin müşterilerin, ihtiyaçlarına en ekonomik (ekolojik)çözüm getiren ürünleri satın almalarını sağlayacağını umut etmektedir.