klima yaşlılar için zararlı mı

Klima Yaşlılar İçin Zararlı Mı?

Klima ve soğutma sistemleri doğru kullanıldıklarında yaşlılar, yetişkinler ve çocuklar için herhangi bir zararı olmayan elektronik cihazlardır. Ancak gerektiği gibi temizlenmez ve bakımları yapılmazsa ciddi hastalıklara sebebiyet veren bakterilerin ve mikropların üremesine neden olabilir. Yaşlı aile bireylerinin olduğu evlerde klimalar yaşlılar için zararlı mı sorusu klima satın alıp almamayı etkilemektedir. Yaşlılar için klimanın zararları yanlış ve bilinçsiz kullanımlarla ortaya çıkmaktadır.

İlerleyen yaşlarda vücudumuzun bazı fonksiyonları daha az çalışır ve bu duruma bağlı rahatsızlıklar meydana gelir. Uzmanlar, ter bezlerinin gerektiği gibi çalışmamasının tenin kurumasına neden olduğunu ve bu durumun yaşlı insanlarda bazı rahatsızlıklar doğurduğunu söylemektedirler. Havaların sıcak olduğu şu günlerde klima kullanılan mekanlarda yaşlılar ortam havasından olumsuz etkilenebilirler.

Yaşlılar için klima kullanmanın zararları ile karşılaşılmak istenmiyorsa uzman önerilerine kulak vermek gerekiyor. Uzmanlar klimanın havayı ve insan tenini kuruttuğunu, buna bağlı olarak da burunda tıkanıklığa, tende ise cilt enfeksiyonlarına neden olduğunu söylüyor. Yapılması gerekenin ise mekanın nemini sağlayacak bir bardak su ile düzenli kullanılacak cilt kremleri olduğunu belirtiyor. Klimanın yaşlılara zararları alınacak önlemlerle ortadan kaldırılabiliyor.

Mitsubishi Klima

Yaşlı Odası İçin Klima Kullanım Önerileri

Klimanın yaşlılara etkileri özellikle yaşlı odalarında klima kullanılmasıyla ortaya çıkıyor. Aşırı kullanılan klimalar yaşlılarda astım, bronşit, sinüzit, zatürre ve akciğer hastalıklarına neden oluyor.
Yaşlılar için klima kullanımı sırasında dikkat edilecek birkaç püf nokta ile aile büyüklerimizin sağlığını koruyabiliriz. Bunlardan en önemlileri:

  • Klima havasının direkt hastaya ya da kişiye gelmemesine dikkat etmelisiniz.
  • Nem alma modunu sık sık kullanarak yaşlılarınızın mekandaki kuru havadan rahatsız olmasını engellemelisiniz.
  • Yaşlılar için klima kullanımı sırasında klima çalıştıktan sonra odayı havalandırmayı ihmal etmemelisiniz.
  • Yaşlı odası klimaları için düzenli bakım ve temizlik hizmetlerini almalısınız.
  • Yaşlı odasının nem oranını %50 civarında tutmalısınız.

Yaşlılar için klimanın zararları ile karşılaşmamak için aile büyüklerinizin yaşadıkları odalarda aşırı klima kullanımından kaçınmalı ve hijyen unsurlarına dikkat etmelisiniz. Böylece sağlıklı mekanlar yaratmış olursunuz.

Yaşlı Odaları İçin Klima Modelleri

Klimanın yaşlılara zararları ile karşılaşmamanın bir yolu da doğru klimayı almaktır. Mekan özelliklerine ve mekanda yaşayan kişi sayısına göre aldığınız klimalar sorunsuz çalışırken aile bireylerinizin sağlığına da zarar vermeyecektir. 9000 ve 12000 BTU değerinde duvar tipi klimalar ile uygun iklimlendirme sağlanabilir. Evlerinize özel çözümler için klima danışmanları ve satış ekipleriyle görüşerek klimanızı satın alabilirsiniz.