klimalarda enerji seviyeleri ne anlama gelir

Klimalarda Enerji Seviyeleri Ne Anlama Gelir?

Klimalarda enerji seviyeleri, aynı zamanda sezonsal verimlilik olarak da bilinen, klimanın harcadığı enerjiyi ve çalışma performansını gösteren değerlerdir. A – G arasında harflerle sınıflandırılan klimalar, harcadıkları enerjiye göre fiyatlandırılırlar. A enerji sınıfı en verimli, G enerji sınıfı ise en az verimli klima sınıfı olarak bu duruma göre ücretlendirilir.

Şebekeden çekilen elektriğin güç oranının klimanın ortama verdiği ısıl güce oranı klimanın enerji seviyesini belirlemektedir. Klimalarda enerji sınıfları, tüketicilerin klimalarından almak istedikleri verime göre en doğru ürünün tespiti için gereklidir.

Enerji Sınıflandırma Nedir?

Klima enerji sınıfları, sahip olunan enerjiyi daha verimli kullanmak için oluşturulan bir ölçüttür aslında. Sahip olduğumuz tüm elektrikli aletlerin çoğunda enerji verimliliği etiketi bulunmaktadır. Bu etikette ürünün enerjiyi verimli kullanım oranı A,B,C,D,E,G harfleriyle sembolize edilir. A sınıfı ürünler yüksek verimlilik oranına sahipken, G sınıfına doğru verim düşmektedir. Aynı zamanda A sınıfı cihazlar daha az elektrik harcarken G sınıfına doğru harcanan elektrik artmaktadır.

Bunun yanında klima enerji seviyeleri A seviyesinin üzerine de çıkarak A+ ve A++ tanımlarını almışlardır. Öyle ki A++ enerji sınıfına sahip olan klimalar ya da elektrikli ev aletleri, o kadar az elektrik harcıyorlar ki bütçenize katkı sağlamaktadır.

Artık Antalya için A sınıfı olan bir klima, İstanbul için A sınıfı olmayabilir…

Klimalarda enerji seviyeleri, 2014 yılından itibaren değiştirildi. Enerji tüketimini azaltmak ve yenilenebilir enerji kullanımını artırmak amacıyla Avrupa Birliği tarafından, Yeni Sezonsal Verimlilik kriterleri getirildi. 2014 sonrasında Türkiye de bu yeni enerji sınıflarına geçiş yaptı.

Mitsubishi Klima

Klimaların performansını gerçeğe en yakın şekilde sınıflandıran bu değişiklik sayesinde yaşadığınız şehrin iklim koşullarına göre en doğru klimayı satın almak daha kolay oluyor. Çünkü önceden geçerli olan Nominal Verimlilik değerleri, standart değerler üzerinden hesaplandığı için gerçek hayatla uyuşmayabiliyordu. Yeni hesaplama yönteminde ise ısıtma modu için -7°C, +2°C, +7°C, +12°C sıcaklıktaki tüketim değerleri, soğutma modu için +20°C, +25°C, +30°C, +35°C sıcaklıklarındaki tüketim değerleri de hesaba dahil ediliyor. Klima enerji sınıfları bu yenilikle birlikte cihazın performansının gerçeğe en yakın şekilde sınıflandırılmasını sağlıyor.

Yeni düzenleme ile Türkiye, ısıtma sezonu için iklim haritası çıkarılarak 3 farklı iklim bölgesine ayrılıyor. Yani, İstanbul için A sınıfı olan bir klima Antalya için A sınıfı olmayabiliyor. Klima enerji sınıfı bölgenin iklim şartlarına göre belirleniyor.

Klima enerji seviyeleri cihazın kapalı olduğu durumda ya da bekleme konumunda tükettiği enerjiye göre de tespit ediliyor. Enerji verimliliğine katkı sağlayan bu durum sayesinde cihazın net çalışma koşulları da belirlenmiş oluyor.

A+++ Enerji Verimliliğinin En Üst Sınıfı!

Klimalarda enerji sınıfları arasında verimliliğin en üst sınıfı A+++ olmaktadır. A sınıfı klimaların enerji verimliliği yüksek olduğu için hem klima satın alacaklar hem de üreticiler A sınıfı klimalara daha çok değer veriyorlar. Yeni nesil klimalar artık Sezonsal Verimlilik kriterlerine göre A, A+, A++ ve A+++ enerji sınıflarında yer alıyor.

“Klimalarda enerji seviyeleri ne anlama gelir?” sorunuza açıklık getirmeye çalıştık. Unutmayın, klimanızın sınıfı ne kadar iyiyse harcadığı enerji o kadar az, sağladığı verim maksimum düzeyde olur. Bütçenizi korumak, daha az elektrik faturaları ödemek, klimanızı %100 verimle kullanmak, arızalarla daha az karşılaşmak için klimalarda enerji sınıfları A ve üzeri cihazları tercih edin…