klimaların elektrik tüketimlerini azaltmanın yolları

Klimaların Elektrik Tüketimlerini Azaltmanın Yolları

Mekanların iklimlendirilmesini sağlayan klimalar elektrikle çalışan cihazlardandır. Klima kullanırken harcayacağımız enerji genellikle satın alma kararlarımızı etkilemektedir. En az elektrik tüketen klimalar, bütçe dostu olurken yüksek elektrik harcayan klima modelleri doğal olarak yüksek faturalarla karşılaşmanıza neden olacaktır. Bu nedenle en az elektrik harcayan klimaları seçerek hem klimamızın enerji sarfiyatını düşürür hem de yıllarca aynı performansta çalışmasını sağlarız.

Peki sadece az elektrik harcayan klimaları satın almak klimanın elektrik tüketimini azaltmayı sağlayacak mı? Klimaların elektrik tüketimini azaltacak ve aslında çok basit olan yöntemler var. Bunları deneyerek daha az elektrik tüketebilirsiniz.

Klimanın Elektrik Sarfiyatını Azaltacak 7 Öneri

  • R410A gaz ile çalışan klimaları satın alın.

Klimaların elektrik tüketimlerini azaltmanın yolları arasında ilk sırada R410A gaz ile çalışan klimaları satın almak yer alır. Doğalgaza nazaran çevreye daha az zarar veren bu klimalar aynı zamanda 1 birim enerji harcayarak 3 birimlik enerji verirler. Böylece elektrik sarfiyatı düşer.

  • A sınıfı klimaları satın alın.

Klimanın elektrik tüketimini azaltma yolları arasında bir önemli konu da A sınıfı klimaların satın alınmasıdır. Elektrikli ev aletleri A-B-C-D-E-F-G ile sınıflandırılmaktadır. A, cihazın düşük bir enerji tüketimine sahip olduğu anlamına gelmektedir. A sınıfında bulunan bir cihaz, C sınıfında bulanan bir cihaza göre ve cihaz tipine bağlı olarak yüzde 15-20 arası, G sınıfındaki bir cihaza göre yüzde 70-80 oranında daha az enerji tüketmektedir. A sınıfı klima alarak elektrik harcamanızı düşürebilirsiniz.

Mitsubishi Klima

  • COP değerini yüksek tutun.

Aldığınız klima COP katsayısı 5,33 ise -15 dereceye kadar düşük maliyetlerle ve konforlu şekilde ısınırsınız. Yani dış sıcaklık -30’ye inmedikçe klimanız daima daha az yakar. Kaliteli klimalar sayesinde düşük sıcaklık değerlerinde doğalgaz yerine klima ile daha ekonomik şekilde ısınırsınız. Bu nedenle klimanın elektrik tüketimini azaltma yollarından olan yüksek COP değerli klimaları satın alabilirsiniz.

  • Mekan kapasitesine göre klima alın.

Mekanın büyüklüğü hangi klimayı satın alacağınız konusunda etkilidir. Bu nedenle klima satın almadan önce kapasite hesabı yaptırmanız gerekir. Mekanın ihtiyacı olan kapasiteden yüksek bir klima alırsanız klimanın elektrik tüketimi fazla olacaktır. Böylece faturalarınız yüksek gelecektir.

  • Dış cephe kaplaması yaptırın.

Klimanın elektrik tüketimini azaltma yolları arasında en önemlilerden biri de dış cephe kaplamasıdır. Dış cephe kaplaması olan evlerin ve iş yerlerinin klimaları daha düşük kapasitede çalıştırılacağı için daha az elektrik harcanacaktır.

  • Sıcaklık kayıplarını önleyin.

Mekandaki camlar ve kapılar ısı kayıplarının sebebidir. Bu nedenle camlarınızdan ve kapılarınızdan gelen soğuk ya da sıcak havayı engellemelisiniz. Klimanın elektrik sarfiyatını azaltma yöntemi olan bu önerilerle daha az elektrik harcarsınız.

  • Klimanın bakımını yaptırın.

Bakımı yapılmayan klimaların performansı düşer. Performansı düşen klimalar da verimli çalışmayarak istediğiniz sıcaklık değerine ulaşmak için daha çok enerji harcarlar. Klimanızın bakımlarını yaptırdığınızda ise yıl boyu aynı performansta çalışırlar. Dolayısıyla elektrik tüketimini azaltma mümkün olacaktır.

Klimanın elektrik tüketimlerini azaltmanın yolları sayesinde cihazlarınız daha verimli çalışacak ve elektrik faturalarınız sizi hüsrana uğratmayacak. Klimanın elektrik tüketimini azaltmak sizin elinizde. Doğru klimayı satın alarak ideal kapasitede ve performansta klimalara sahip olabilirsiniz.