klimalı ev nasıl nemlendirilir

Klimalı Ev Nasıl Nemlendirilir?

Klima kullanılan evlerde kuru havayı belirli bir süre solumak burun ve ağır kurumasına neden olur. Dolayısıyla sinüzit ve astım hastalıklarını tetikler. Solunum yolları ile ilgili benzer hastalıklara yakalanmamak için evi doğal yollarla nemlendirmek gerekir. Özellikle bebeklerin bulundukları evler için klimalı ev nasıl nemlendirilir ve klima kullanılan oda nasıl nemli tutulur bilmek önemlidir.

Kış aylarında klima kullanımının artması ve mekanların kapalı olması nem ihtiyacını arttırmaktadır. Fark ettirmeden hastalıklara neden olan mekandaki kuru hava basit yöntemlerle yerini nemli havaya bırakabilir. %40 – 50 civarı olması gereken nem oranının mekanlarda uygun seviyeye yükseltilmesi için ise bitkilerden, ıslak bezlerle sağlanacak pratik fikirlerden ve nemli giysilerden faydalanmak gibi fonksiyonel çözümleri uygulamak mümkündür.

Odadaki Nem Seviyesini Artırmak İçin Faydalı Yöntemler

Oda nasıl nemli tutulur ya da evin nemi nasıl arttırılır merak ediyorsanız önerilerimize göz atabilirsiniz. Klimalı evleriniz ve iş yerleriniz için nem göstergeli cihazlar alarak daha avantajlı bir iklimlendirme sağlayabilirsiniz.

Odadaki nemi arttırma yöntemleri:

  • Sıcak buhar makinesi

Klimalı ev nasıl nemlendirilir sorunuza önerimiz sıcak buhar makinesi. İçerisinde bulunan suyu ısıtıp buharlaştırarak ortama veren sıcak buhar makineleri, nem dengesini sağlayacağı için rahatlıkla kullanılabilir.

  • Soğuk buhar makinesi

Odadaki nemi arttırmak için buhar makinesi de kullanabilirsiniz. Bu makineler su haznesindeki suyu titreşim ile buharlaştırıp ortama verir. Mekanda ferah bir hava sağlamaya yardımcı olur.

  • Bir kap içerisinde su bulundurmak

Evin nemi nasıl artırılır sorunuza çok basit bir yöntemle cevap verebiliriz. Bir kap içindeki suyu klimanın çalıştığı odada bulundurarak mekanın nemlenmesini sağlayabilirsiniz. Havanın kurumasının önüne geçmiş olursunuz.

Mitsubishi Klima

  • Mekanda bitki bulundurmak

Biberiye, lavanta, fesleğen, nane, paşa kılıcı, barış çiçeği gibi bitkiler havanızı temizlediği gibi mekandaki nem oranını da dengeleyecektir. Ayrıca bakterilerden ve mikroplardan korunmayı sağlayacaktır.

  • Mekanların havalandırılması

Klimalı ev nasıl nemlendirilir sorunuza bir kolay öneri daha verelim. Evinizdeki tüm odaları havalandırarak odanın kuruyan havasını ve nemini değiştirebilirsiniz. Yaz mevsiminde gündüz yerine gece saatlerinde, kış mevsiminde ise sık sık odanızı havalandırarak klimanın havayı kurutma etkisini ortadan kaldırabilirsiniz.

  • Islak giysileri oda içinde kurutmak

Islak giysilerinizden bazılarını kurumadan önce asmak, pratik bir yolla odadaki havanın nem oranını yükseltmenizi sağlayacaktır. Giysilerinizin kuruma esnasında geçen sürede havada oluşan su buharı, nem oranını dengeleyecektir. Birkaç ıslak giysi parçası yeterli olacaktır.

  • Banyonun kapısını açmak

Odanın nemini arttırmak için yapılacaklar arasında duş kabini ya da banyonun kapısını açık tutmayı da önerebiliriz. Doğal yollarla su buharının yayılmasını ve yükselmesini sağlayacağınız bu yöntem basit ama etkili olacak. Duş sonrası oluşan su buharının diğer mekanlara geçiş yapmasına izin vererek enerji tasarrufu da sağlayacaksınız.

Yatak Odası Nasıl Nemlendirilir?

Klimalı ev nasıl nemlendirilir önerilerimizin tamamı yatak odalarınız için de geçerli olacak. Yatak odanızda bulunan klimayı gün içerisinde aşırı şekilde çalıştırmayarak, odanızı havalandırarak, mekanda su ve bitki bulundurarak, su buharından yararlanarak nemi arttırabilirsiniz.

Bebek Odası Nasıl Nemlendirilir?

Klimaların kullanılırken en çok dikkat edilmesi gereken yerlerden biri bebek odalarıdır. Kuru havanın bebekler üzerindeki hastalık yaratan etkilerini engellemek için odanın daima havalandırılması gerekir. Bebek odasına ıslak çamaşırlar, bir kap su ya da buhar makineleri kullanarak nemi arttırabilirsiniz. Bebeğinizin burnu tıkalıysa ya da boğaz kuruluğu gibi gribal rahatsızlıkları varsa, kaynamış suyun içerisine azıcık katacağınız mentolle rahat nefes almasını sağlayabilirsiniz.

Evin nemini arttırmak, bebeklerinizi ve diğer aile üyelerinizi kuru havanın etkisinden soyutlamak için önerilerimize kulak verin. Doğru klima kullanımı ile sağlığınızı koruyun.