r410a gaz nedir

R410A Gaz Nedir? Ne İşe Yarar? Nerelerde Kullanılır?

R410A soğutma sistemlerinde kullanılan yeni bir soğutucu akışkandır. R410a gaz nedir sorusunu kullanımının yeni olması nedeniyle sık sık duyabilirsiniz. Türkiye klima pazarında sıklıkla kullanılan R22 gazının da dahil olduğu HCFC’lerin ozon tabakasına zarar verdikleri belirlenince, bu tür gazların kullanımına Montreal Protokolü ile global olarak üretim ve kullanımına yönelik birtakım sınırlamalar getirilmiştir. Bu nedenle de HCFC’lere alternatif olarak HFC’ler (hydrofluorocarbon) geliştirilmiştir.

R410A gaz, ozon tüketim katsayısının sıfır oluşu ile çevreye dost bir gazdır. R410A gaz ayrıca yüksek çalışma basınçları ve soğutma kapasitesine sahiptirler. İklimlendirme sistemlerinde kullanılan R410 gaz türleri çevreciliğinin yanında enerji verimliliğini de büyük ölçüde artırmaktadır. Klimaların çalışma performanslarını yükselten R410a gazlar basınç kaybını önemli oranda azaltır.

R410A Gaz Ne İşe Yarar?

Klima satın alacaksanız satış danışmanlarından sık sık duyacağınız bir sözcük olan R410A gaz ne işe yarar diye düşünüyor olabilirsiniz. R410a soğutucu gazlar sınıfında olan bir gaz olarak özetlenebilir. Isıtmayı ve soğutmayı sağlayan R410a gaz, iklimlendirme sektörlerinin en çok kullandığı gazdır ve cihazların soğutma performansını artırmaya yarar.

R410A Gaz Nerelerde Kullanılır?

R410A gazlar günümüzde yeni nesil tüm klimalarda kullanılmaktadır. Ancak R410 gaz fiyatı, R22 gazlara oranla yüksektir. Yine de ucuz diye R22 gaz ile üretilen klimaları satın almamak gerekir. Çünkü ilerde klimalarınızda büyük sorunlarla karşılaşmanız söz konusu olacaktır. Bilmeniz gereken bir diğer husus da R22 gaz ile üretilen klimada yeni nesil gazların kullanılamayacağı olmalıdır. Bu nedenle 2020 yılından sonra üretimi durdurulacak olan R22 gazlı klimaları satın almamanız mantıklı olacaktır.

Peki R410a gaz nerelerde kullanılır? R410A gaz, R22 gazının yasaklanmasıyla birlikte klimalar başta olmak üzere tüm ısıtma ve soğutma cihazlarında kullanılmaktadır. R22 gazının yerini alan R410 gaz evlerde, iş yerlerinde, okullarda, restoran ve kafelerde, spor salonlarında, toplantı salonlarında, otellerde ve aklınıza gelebilecek her yerde kullanılacak olan iklimlendirme cihazları için uygundur.

R410A Gaz Nasıl Kullanılır? Kullanımı Sırasında Dikkat Edilecekler

R410a gaz, soğutucu gazlar arasında en güçlülerden olduğu için R22’ye göre basıncı da daha büyüktür. Montaj ve servis işlemleri sırasında yapılacak olan yanlış uygulamalar bu nedenle ciddi arızalara ve yaralanmalara neden olabilir. Bu nedenle R410a nasıl kullanılır ve montajı nasıl yapılır bilmek gerekir.

Mitsubishi Klima

R410a gaz kullanımında dikkat edilecekler:

 • R410A gaz ile tasarlanmış klimada başka bir soğutucu kullanılamaz. Başka bir soğutucu ile karışırsa soğutucu devresindeki basınç yükselir ve ciddi hasarlara neden olur.
 • R410a gaz devresinde yapılacak uygulamalar için özel aletlere gerek vardır. R410a gaz nasıl kullanılır sorunuzu uzman servisler yanıtlamalıdır.
 • R410a gaz montaj ve servis işlemleri sırasında gaz kaçağı olursa ortam tam olarak havalandırılmalıdır. Soğutucu gaz ateşle temas ederse tutuşmaz ancak zehirli gazlar açığa çıkar.
 • R410a gaz kullanılan klimalarda montaj ve sökme işlemleri sırasında soğutucu devresine hava ya da su girmemelidir.
 • Boru bağlantılarında R410a için tasarlanmış yeni ve temiz boruları kullanılmalıdır. Yüksek basınçla çalışan R410a gazları için eski ya da yanlış borular kullanıldığında verim düşecektir.
 • R410a gaz kullanılan klimaların montajı tamamlandıktan sonra soğutma devresi ve bağlantılarında sızdırmazlık testi prosedürlere uygun olarak ve dikkatle yapılmalıdır. Eğer bir gaz kaçağı varsa sızan gazın fanlı bir ısıtıcı ya da ortamda bulunan bir ısıtıcı ile temas etmesi kesinlikle önlenmelidir.
 • R410a gaz nerelerde kullanılır mevzuunda hassas olmak gerekir. Montaj ve servis işlemlerinin yapıldığı ortamda ısıtıcı kaynakları ve fan bulunmamalıdır, varsa işlemler sırasında kapatılmalıdır.
 • R410a gaz ile çalışılacak olan alanlar iyice havalandırılmalıdır.
 • Ortama sızan gaz kaçaklarının seviyesi kritik noktayı kesinlikle geçmemelidir. Ortamdaki gaz seviyesi kritik noktayı geçerse; oksijen yetersizliği, soluma sıkıntısı görülebilir.
 • R410a gaz işlemleri yapılırken florinli hidrokarbonla yapılan çalışmalarda herhangi bir sağlık sorunu görülürse derhal bir doktora başvurmak gerekir.
 • Soğutucu etkisine maruz kalan kişi, eğer kapalı bir yerde bulunuyorsa en kısa sürede açık havaya çıkmalıdır.
 • R410a gaz göze sıçrarsa, göze derhal bir fan tutulmalı ve bol su ile yıkanmalıdır.
 • Hatalı montaj ya da sökme işlemleri gaz kaçağına neden olur. Bu nedenle R410a gaz montajı yetkili servislerce yapılmalıdır.

Çevreci özellikleri ve verimlilikleriyle tüm iklimlendirme cihazlarında karşımıza çıkacak olan R410a gaz nedir, ne işe yarar, nerelerde ve nasıl kullanılır gibi sorularınızı cevaplamaya çalıştık. Zararlı gazlara oranla kat be kat avantajlı olan R410a gaz yaşam alanlarımızda ilerde daha çok yer alacak. Mekanını ve sağlığını düşünen herkes R410a gaz kullanılan cihazları satın alacak. Siz de onlardan biri olun, bütçenizi koruyun…