seer nedir

SEER Nedir? Ne İşe Yarar?

SEER = İngilizce “Seasonal Energy Efficieny Ratio” ifadesinin baş harflerinden oluşan kısaltma olan SEER de SCOP gibi klimanın verimliliğini gösteren bir değerdir. Bu değer cihazın ne kadar elektrik performansına sahip olduğunu yani alınan performansın harcanan elektriğe oranını gösterir. SEER değeri ne kadar yüksekse klima o kadar iyidir.

EER ve COP eski enerji verimliliği yönetmeliğinin enerji verimliliği birimleri iken SEER ve SCOP ise ülkemizde 01.01.2014 den itibaren yürürlüğe giren yeni enerji verimliliği yönetmeliğinin enerji verimliliği birimleridir.

SEER ve SCOP, sezonsal verimlilik anlamına gelir ve cihazların birden fazla ölçüm noktasında test edildiğini bize gösterir. Soğutma modu için ölçüm noktaları 20°C, 25°C, 30°C ve 35°C dış ortam sıcaklıklarıdır. Isıtma modu için ise tüm bölgeleri kapsayabilecek bir sıcaklık profili oluşturulamamıştır. Bu nedenle 3 farklı iklim bölgesi tanımlanmıştır: Ortalama, daha sıcak ve daha soğuk. SEER değeri için ölçümler; 12°C, 7°C, 2°C ve -7°C dış ortam sıcaklıklarında yapılır, bulunduğu bölgeye bağlı olarak farklı çalışma süreleri ile hesaplamalara dâhil edilir.

SEER Ne İçin Kullanılır?

Klimalar, ısıtma ve soğutma görevlerini yerine getirirken elektrik enerjisi kullanırlar. Klimaların bu enerji ve performans değerlerini göstermek, verimliliğini anlamak için SEER değerlerinden yararlanılır. Alınan performansın harcanan elektriğe oranını gösteren SEER ne kadar yüksekse klima o kadar kaliteli ve verimli olarak tanımlanır. Dolayısıyla klimaların maliyetlerini de belirlemeye yardımcı olmaktadır.

Klima satın almak isteyenlerin öncelikli olarak dikkat etmesi gereken unsurlardan biri cihazın SEER değerleridir. Bu değer, enerji tasarruf oranı anlamına geldiği için klimayı kullandıkça karşılaşacağınız faturalar hakkında size bilgi verir. SEER değerinin yüksek olması klimanın az enerji harcadığını ve iyi soğutma yaptığını gösterir. 3,20 ve üzeri değere sahip klimalar A enerji sınıfına sahiptir ve kaliteli klimalar arasında yer almaktadır. 3,20’nin üzerine ne kadar çıkılırsa o kadar az elektrik faturası ödeyeceksiniz demektir.

SEER Enerji Sınıfları – Klima Almanın Püf Noktası!

“SEER ne işe yarar?” sorunuza cevap verebildiysek şimdi de enerji sınıflarından ve klima satın alırken bunları nasıl kullanacağınızdan bahsedelim. SEER değeri yüksek klimaların iyi olduğunu söyledik ancak hepsi öyle mi sizce? SEER değeri yüksek olsa da enerji sınıflarının ısıtma ve soğutma için ayrı ayrı hesaplanması gerekiyor. Yani bir klimanın ısıtması A enerji iken soğutması B enerji olabilir. Bu nedenle klima satın alırken sadece tek sistemin A enerji sınıfı olması yeterli değildir. Her iki sistemde de A sınıfı klima alıp almadığınıza dikkat etmeniz gerekir.

Mitsubishi Klima

SEER değeri ve enerji sınıfları açısından baktığımızda; soğutmada 3,20+, A enerji sınıfı, 3,00 – 3,20 B enerji sınıfı, 2,80 – 3,00 C enerji sınıfı, 2,60 – 2,80 D enerji sınıfı, 2,40 – 2,60 E enerji sınıfı ve 2,20 – 2,40 F enerji sınıfını göstermektedir. Bunun yanında ek olarak SCOP değerine de bakarak sıcaklık değerine göre A sınıfı klimaları satın almak gerekecektir.

SEER Nasıl Ölçülür?

SEER nasıl hesaplanır diyorsanız aşağıdaki formülü kullanabilirsiniz. Ancak klimalarınızın kullanım kılavuzlarında SEER değeri yer aldığı için siz 3,20 ve üzeri değerlere sahip cihazları tercih edebilirsiniz. Yine de formülü merak ederseniz:

seer ne demek

Yeni enerji verimliliği sınıflandırmaları ve SEER değerlerinin olması gereken aralıkları ise şunlar:

Split Klimalar
Enerji Verimliliği Sınıfı SEER (Soğutma) SCOP (Isıtma)
A+++ SEER > 8.5 SCOP > 5.1
A++ 6.1 < SEER < 8.5 4.6 < SCOP < 5.1
A+ 5.6 < SEER < 6.1 4.0 < SCOP < 4.6
A 5.1 < SEER < 5.6 3.4 < SCOP < 4.0
B 4.6 < SEER < 5.1 3.1 < SCOP < 3.4
C 4.1 < SEER < 4.6 2.8 < SCOP < 3.1
D 3.6 < SEER < 4.1 2.5 < SCOP < 2.8
E 3.1 < SEER < 3.6 2.2 < SCOP < 2.5
F 2.6 < SEER < 3.1 1.9 < SCOP < 2.2
G SEER < 2.6 SCOP < 1.9