split klima

Split Sistem Nedir? Nasıl Çalışır?

Klimalar bildiğiniz üzere konut, işyeri vb. kapalı alanlardan dış ortama, dış ortamdan kapalı alanlara konfor amaçlı olarak ısı transferi yapmaktadır. Klima sistemlerinin de 2 ana parçası vardır. İç ortamda ısı alışverişi yapan iç ünite ve dış ortamda ısı alışverişi yapan dış ünitedir. Bu iki ünite arasında gaz akışını ve sinyal alışverişini sağlayan bakır boru ve elektrik tesisatı bulunur. İki ayrı birimden oluşan bu sisteme split sistem denmektedir. Split klima olarak da bilinmektedir.

Split klimalar ya da split sistem en az iki üniteden meydana gelen klimalar olarak evlerde kullanılıyor. Duvar tipi klimaların çoğunluğu split klima olarak karşımıza çıkıyor. Bir dış ünite ve bir iç ünite olmak üzere iki üniteden meydana gelen split klima modelleri, iç ünitesinin sayısına göre de mono split klima ve multi split klima olarak adlandırılıyor.

Split klimalar genelde ev, işyeri, kafe ve restoran gibi mekanlarda kullanılırken evlerde pencere tipi klimalarla beraber en fazla kullanılan klima modellerinden biri olduğunu söyleyebiliriz. Split klimalar, kendi arasında salon tipi klimalar, duvar tipi klimalar ve yere ya da tavana bağlanan klimalar olarak gruplandırılabilir.

Split Klimalar Nasıl Çalışır? Split Klima Özellikleri

Split klima özellikleri arasında dış ünitenin kapalı alan dışında tutulması ve gürültü yapmaması yer alır. Eğer dış ünite de iç ünitenin kullanıldığı alanda bulunursa klimanın çalışması sırasında ortamda gürültü oluşabilir.

Split klimalarda hava akımı iç ünite sayesinde dışarıya aktarılır. Dış üniteden iç üniteye doğru gelen hava akımı, iç ünite sayesinde ortama gelir. Sıcak havalarda soğuk hava akımı sayesinde serinler, soğuk havalarda ise sıcak hava akımı sayesinde ısınırsınız. İşte split klimalar, bu şekilde bir işletime sahiptirler.

Split klima özellikleri arasında en can alıcı olanlar maksimum verimle çalışması ve az enerji harcamasıdır. Ev ve iş yerlerinde kolay montaj özellikleriyle tercih edilen split klima modelleri, sessiz çalışmasıyla da beğenilmektedir.

Split Klimalar Nerelerde Kullanılır?

Split sistem genellikle duvar ve salon tipi klima modellerinde kullanılır. Duvara kolaylıkla monte edilebilen ve daha çok küçük yerlerde kullanılan duvar tipi klimalar, split sistemin rahatlığını sunmaktadır. Salon tipi split klimalar da genellikle büyük alanlarda kullanılarak kaliteli ısıtma ve soğutma sağlarlar. Split klimalar:

Mitsubishi Klima

 • Konutlarda,
 • İş yerlerinde,
 • Bilgi işlem odalarında,
 • Mağazalarda,
 • Alışveriş merkezlerinde,
 • Düğün salonlarında,
 • Kapalı konser alanlarında,
 • Kongre merkezlerinde,
 • Toplantı salonlarında,
 • Kapalı spor salonlarında kullanılmaktadır.

Split klima modelleri, her mekanda kullanım esnekliğine sahip olduğu için rahatlıkla ve güvenle satın alınabilir.

Mutli Split Nedir? Ne İşe Yarar?

Split klimalar ikiye ayrılır: mono split klima ve multi split klima. Mono Split Klima; tek dış üniteyle birlikte tek iç üniteye sahip klimalardır. Genelde ev tipi klimalar mono split klimadır. Multi Split Klima ise tek dış üniteye sahip olmakla birlikte birden fazla iç üniteye sahip klimalardır. Büyük mekanlarda kullanılmaktadır.

Hava sirkülasyonunun yoğun olduğu alışveriş merkezleri, iş yerleri, spor salonları, konser salonları, kamu alanları multi split klima modelleri ile rahatlıkla iklimlendirilebilir.

Split Klima Kullanmanın Yaraları

Split klima kullanmanın avantajları ev ve iş yerlerinde daha net görülebiliyor. Hem harcanan enerjiden tasarruf edilirken hem de klimaların ömürleri uzuyor. Split klima kullanmanın avantajları arasında yer alanlar ise şunlar:

 • Split klimalarda dış ünite klimanın iç ünitesinden ayrı bir yerde olduğundan klima sesi iç üniteden uzaklaştırılmıştır. Dış ünite klimanın iklimlendirilmesi istenen ortamdan uzaklaştıkça sessizlik yaratmak mümkündür.
 • Split klima modelleri iki parçadan oluştuğu için üniteleri tek tek daha az alan kaplamakla estetik bir tasarıma sahip olmaktadır.
 • Multi split klimalar ile tek dış üniteye birden fazla iç ünite bağlanabildiğinden dış üniteden yer tasarrufu etmenizi sağlayacaktır.
 • Split klima modelleri ayrıca klimayı oluşturan parçaların birden fazla üniteye ayrılması nedeniyle cihazın daha verimli çalışmasını ve enerjiden tasarruf edilmesini sağlayacaktır.
 • Split klima avantajları arasında az enerji harcamaları, maksimum verim sağlamaları da yer almaktadır.
 • Bir diğer split klima avantajları anti bakteriyel olmalarıdır. Split klima modelleri içlerindeki filtreler sayesinde ortamda temiz bir havalandırma sağlarlar.

Split klimalar ayrıca binaların dış yüzeyinde görüntü kirliliği oluşturmayarak da kullanıcılara avantaj sağlarlar. Markalara göre bir dış üniteye 8 adet iç ünite dahi bağlanabilmektedir.

Split Klima Markaları ve Modelleri

Split klimalar avantajları ve özellikleriyle mekanların kaliteli iklimlendirme çözümü oluyor. Split klima markaları ve modelleri arasında da en çok tercih edilenler yıllardır sektörde yer alan firmalar oluyor. Klima devi Mitsubishi ise split klima modelleri ile göz dolduruyor.

Duvar tipi, salon tipi, kaset tipi, kanallı tip, yer-tavan tipi gibi farklı seçenekler sunan Mitsubishi split klima modelleri:

En Çok Satan Mitsubishi Klimalar


Klimalarda kullanışlılık ve verim yaratan split sistem sayesinde siz de kaliteli iklimlendirme sağlayabilirsiniz. Split klima modelleri arasından seçiminizi yaparak mekanlarınızda ayrıcalık yaratabilirsiniz.